• Yazar

NASA Samanyolu Galaksisi'nin Merkezindeki Kara Delikte 'Sızıntı' Tespit EttiBilim insanları yaklaşık 10 senedir, Sagittarius A* adlı süper kütleli kara deliğin uzaya birkaç bin yılda bir malzeme püskürttüğünü düşünüyor.

Independent Türkçe'den Çağla Üren'in toplamış olduğu habere göre, yeni araştırma bu tahminleri doğrulamakla kalmadı, galaksi merkezinde olup bitenlerin ayrıntılı bir betimlemesini ortaya çıkardı.

Buna göre kara deliğin yakın yerinde dev bir hidrojen bulutu parlıyor. Kara delik ağır bir kozmik nesneyi her yuttuğunda malzeme püskürtüyor ve 'jet' diye isimlendirilen bu malzemeler daha sonra o hidrojen bulutuna çarpıyor.

Hidrojen bulutuna çarpan jetler sonunda Samanyolu Galaksisi içinde dağılan "ahtapot benzeri" bir yapı ortaya çıkarıyor.

Sızıntının dalları en az 500 ışık yılı mesafeye yayılıyor.

Yeni buluşun sonrasında emektar Hubble Uzay Teleskobu da var. NASA'nın internet sitesinde yapılan açıklamada konu ile ilgili :

'Hubble Uzay Teleskobu, hayalet jetin fotoğrafını çekmedi ama hala dev boyutlardaki bir hidrojen bulutuna zayıfça itildiğine dair ikincil kanıtların bulunmasını sağladı.' ifadeleri yer alıyordu.

Hakemli bilimsel dergi The Astrophysical Journal'da yayımlanmış olan araştırmanın yazarları, Hubble'dan gelen dataları Şili'deki ALMA radyo teleskoplarından ve New Mexico'daki Çok Büyük Dizi'den gelen veriler ile birleştirdi. Bununla da kalmayan araştırmacılar, verileri doğrulamak için bilgisayar simülasyonlarına başvurdu.

Analizler belirlenen jetlerin aslında binlerce sene önce meydana gelmiş olan daha büyük bir patlamanın kalıntıları olduğunu da orataya çıkardı.

NASA, bu araştırmada farklı teleskopların, farklı dalga boylarında yaptığı gözlemlerin bir yapbozun parçaları gibi birleştirildiğini belirterek;

'Güneş'in 4,1 milyon katı kütleye sahip kara deliğin uyuyan bir canavar olmadığının, yıldızlar ve gaz bulutlarını yuttukça periyodik olarak hıçkırdığının bir başka kanıtı.' açıklamalarında bulundu.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör