top of page

Papatya Çayı Nasıl Demlenmeli? Faydaları Nelerdir?

İnsanlık tarihinin bilinen en eski yabani bitkilerinden biri olan papatya, kendine özgü kokusu ve görüntüsüyle pek çok farklı amaç için kullanılır. Papatyagiller familyasından gelen ve bir bahar çiçeği olan papatya, yüzyıllardır birçok sağlık probleminin giderilmesine katkı sağladığı gibi aynı zamanda güne daha enerjik ve zinde başlanmasına da yardımcı olur. Aynı zamanda papatya çayı tavsiye edilen bitki çayları arasındadır.

Papatya Çayının Faydaları

Papatya çayı; özellikle kadınların regl dönemlerinde adet sancılarını azaltmaya yardımcı olduğu için önerilen bitki çaylarından biridir. Ayrıca yeni doğum yapmış ve sütü az gelen anneler de sütlerini artırmaya iyi gelen papatya çayını tüketmeye özen gösterir. Papatya çayının etkileri arasında sinirleri yatıştırıcı özelliğinin olması, ruhsal problemler yaşayan kişilerin papatya çayını tercih etme nedenlerinden biridir. Bilhassa asabiyet problemi yaşayan kişilerin günde 1 fincan papatya çayı tüketmeleri, sinirlerinin yatışmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bu çay uyku sorunu yaşayan birçok kişi tarafından uyku kalitesini artırmaya yardımcı olduğu için önerilir.

Ruhsal ve zihinsel gerginlik sonucu yaşanan psikolojik problemlerin sonucunda yaşanan gerginlik ve uykusuzluk sorunlarının giderilmesinde rahatlatıcı özelliği olan papatya çayı lezzetli bir içecek olarak tercih edilir. Kış aylarında soğuk algınlığı ve gribin olumsuz etkilerini azaltmak için içilir. Aynı zamanda papatya çayı, bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur.

Papatya Çayının Tüketimi

Kurutulmuş papatya yapraklarının sıcak suyun içinde bekletilmesiyle hazırlanan bu çayı, bol miktarda antioksidan içerdiği için uyku ve sindirim sistemi problemlerinin giderilmesine yardımcı olur. Kullanım alanı oldukça fazla olan bu bitki, daha çok kafeinsiz çay içmeyi tercih edenler tarafından alternatif çay olarak içilir. 

Uzmanlar, papatya çayının gün içerisinde 1 ya da en fazla 2 fincan içilmesi gerektiğini ifade ediyor. Eğer özel bir bitki reçetesi kullanmıyorsanız ve bitki uzmanı tarafından size farklı bir kullanım şekli tavsiye edilmediyse gün içinde tüketeceğiniz her bir fincan papatya çayı arasının en az 2-3 saat arası olmasına dikkat etmelisiniz.

Papatya Çayı

Papatya Çayının Özellikleri

Rahatlatıcı ve ferahlatıcı etkiye sahip olan papatya çayının, kullanım amacına bağlı olarak farklı biçimlerde hazırlanması ve farklı dozlarda tüketilmesi tavsiye ediliyor. Eğer rutin olarak kullandığınız kimyasal ilaçlar varsa, papatya çayını hekiminize danışarak kullanmanız olası sağlık sorunları ile karşılaşma riskini azaltıyor. Her ne kadar bitkisel bir çay olsa da yüksek dozlarda tüketilen papatya çayı sağlığınızın bozulmasına sebep olabilir.

Şeker ya da farklı tatlandırıcılar eklenmediğinde bir fincan papatya çayının kalori olarak çok düşük bir oran içerdiği bilinmektedir. 100 gram papatya çayı yaklaşık olarak 1 kaloriye denk geliyor. Bu sebeple kilo sorunu olan kişiler tarafından da tercih edilen ürün, yılın her mevsimi çay şeklinde içilebilir.

Papatya Çayının Zararı Var Mıdır?

Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi papatya çayının da bilinçsizce çok fazla içilmesi çeşitli sağlık problemleri ile karşılaşmanıza sebep olabilir. Bu sebeple uzmanlardan alacağınız tavsiyeler eşliğinde papatya çayını içmeye özen göstermelisiniz. Teşhisi konulmuş herhangi bir hastalığınız varsa ve düzenli ilaç kullanıyorsanız bu çayı kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışmanız gerekir. Aksi halde istenmeyen olumsuz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca demleyeceğiniz papatya çayının güvenilir ve kaliteli markalar tarafından üretilmiş olduğuna dikkat etmelisiniz. Böylece beklediğiniz etkiyi daha kolay bir şekilde görebilirsiniz.

#PapatyaÇayı

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page