top of page
  • Yazar

Paprika'nın 12 Şaşırtıcı Faydası
Dünyanın her yerinde kolaylıkla yetiştirilebilen paprika biberinin ana vatanı, Macaristan olarak bilinmektedir. Macarca ‘’kırmızı biber’’ anlamına gelen paprika biberini, Macaristan mutfağına Türkler getirmiştir.

Ülkemizde yaygın olarak Gaziantep, Çukurova ve Harran bölgesinde yetiştirilen paprika biberi, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde birçok sağlık sorununa iyi gelmektedir.

Acı, tatlı ve tütsülenmiş olmak üzere üç çeşidi olan paprika, hem yemeklere verdiği lezzet ve renk hem de sayısız faydası sayesinde diğer baharatlardan farklıdır.

Aromatik kırmızı toz biber olan paprika, limondan daha fazla C vitaminine sahip olduğu söylenmektedir.


C Vitamin Deposu!

Paprika, C vitamini bakımından oldukça zengindir. 1 çorba kaşığı paprika, günlük almanız gereken C vitaminin % 20'sini karşılar.


Hücre Yenileyici

Bol miktarda E vitamini içeren paprika biberi, kan hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Bu özelliğinden dolayı kanser hücreleri olmak üzere mikrop ve virüslere karşı daha dirençli olmanıza yardımcı olur.


Ağrı Kesici

Paprikanın içerisinde bulunan zengin vitaminler, iltihaplanma oluşumunu azaltmaya yardımcı olur.

Güçlü bir ağrı kesici özelliğe sahip olan paprika, genellikle baş ağrısı çekenler için kurtarıcıdır. Kan dolaşımını hızlandırarak baş ağrılarınızı dindirmeye yardımcı olur.


Sinir Sistemini Korur

Sinir sisteminde meydana gelebilecek herhangi bir hasara karşı koruma sağlar.


Kolesterolü Dengeler

Paprika, kolesterol seviyenizi dengeleyerek daha sağlıklı bir yaşama sahip olmanıza yardımcı olur.


Metabolizma Hızlandırıcı

Paprikanın metabolizma hızını artırır. Böylelikle kilo vermenize de yardımcı olur.


Yaraları İyileştirir

Paprika, yara tedavisinde çok fazla kullanılmaktadır. İçerisinde bulunan kapsaisin maddesi, yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur.


Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Paprika çayı, vücuttaki direnci artırır. Bu sebeple soğuk algınlıklarına karşı önlem almak için paprika çayı tüketebilirsiniz.


Mutluluk Hormonu Salgılar

Paprika, tıpkı çikolata gibi mutluluk hormonu adı verilen ''endorfin'' salgılamaya yardımcı olur. Böylece psikolojik açıdan mutlu hissetmenize olanak sağlar.


İdrar Söktürücü

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan paprikanın idrar söktürücü özelliği vardır. Bu sebeple paprika, idrar yolları enfeksiyonlarının hızla iyileşmesine yardımcı olur.


Romatizmaya İyi Gelir

Paprika biber, vücuttaki kasların gevşeyip rahatlamasına olanak sağlar. Her ne kadar yaşlı hastalığı olarak bilinse de her yaşta karşılaşılabilecek olan romatizma hastalıklarına iyi gelir.


Toksin Atar

Paprikanın dolaşım sistemini hızlandırıcı etkisi vardır. Bu etki ile vücudunuzdaki terleme oranı artar. Terleme ile birlikte zararlı toksinlerden kurtulmanızı sağlar.


Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page