top of page

Pastırmalı Kaşarlı Mantar Dolma


Lezzetli bir “mantar dolması” yapmaya ne dersiniz? Mantar dolması genel olarak  kaşarlı hazırlanır. Fakat biz  farklı olarak kaşar, pastırma ve kekik üçlemesi ile tarifini derledik. Mantar dolmayı bir kere pastırmalı yediğinizde kaşarlı olan için ‘aslında çok da yavanmış’ diyebilirsiniz. Mutlaka pastırmalı tarifi bir deneyin pişman olmayıp hatta hayran olacağınız düşünüyoruz. İşte yedikçe yedirten pastırmalı kaşarlı mantar dolma tarifimiz…

Pastırmalı Kaşarlı Mantar Dolma Tarifi İçin Malzemeler

 1. 1 su bardağı kaşar rendesi

 2. 3-4  yemek kaşığı tereyağ

 3. 13 adet büyükçe, irice mantar

 4. 4-5 dilim pastırma

 5. Kekik

 6. Karabiber

 7. Tuz

Pastırmalı Kaşarlı Mantar Dolma Tarifi

 1. Mantarları yıkayın, bir kağıt havlu ile üstlerini kurulayın. Köklerini çıkartın ve dış kabuklarını soyun.

 2. Fırınınızı ısıtın

 3. Hazırladığınız mantarları fırın tepsinize dizin içlerine biraz tuz, biraz karabiber ve küçük  birer parça tereyağ koyarak mantarları ısınmış fırına sürün ve bir süre pişirin.

 4. Yağlar erisin mantarlar biraz yumuşasın. Çok fazla da pişirmeyin yağ erisin mantarların içi sulansın yeterli olacaktır.

 5. Siz bu arada kaşarları rendeleyin ve sulu köfte yapar gibi kaşar rendesini avucunuzda sıkarak küçük küçük misket gibi peynir köfteleri hazırlayın.

 6. Pastırmayı bir makas yada bıçak ile 1 cm genişliğinde küçük küçük doğrayın.

 7. Pişmiş mantarlarınızı tezgaha alın. Mantarların içinde ki suları akıtmamaya özen göstererek mantarların her birinin içine 2-3 adet doğranmış pastırma koyun.

 8. Pastırmaların üzerine de biraz kekik serpin ve her bir  pastırmanın üstüne mantarın tam ortasına da hazırladığınız misket şeklinde ki kaşarlardan koyun.

 9. Tepsiyi tekrar fırına verin ve  kaşarlar eriyene kadar güzelce pişirin.

 10. Arzu ederseniz kaşarlar biraz  eridikten sonra fırınınızı ızgara ayarına alarak kaşarları biraz kızartabilirsiniz (ızgara şart değil).

 11. Tarifiniz hazır. Mantar dolmalarınızı bir kerede bıçakla kesmeden ağzınıza atarak löp löp yemenizi öneririm mantar ağzınızda içindeki tereyağlı suyu, kaşarı, pastırması ile bir lezzet patlaması yaratacak. Keserek aynı lezzeti alamazsınız ama son tercih sizi ve lütfen sıcak sıcak tüketin. Deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun.

Mantarlı Dolma Tarifi Önerileri

 1. Tarifi  mantarların içine sadece kaşar koyarak da yapabilirsiniz. Öyle yapacaksanız peynirleri daha büyük yuvarlayınız.

 2. Tarifiniz hazır ilk sıcağı çıkınca hemen afiyetle yiyebilirsiniz. Bu tarif sıcak sıcak tüketilmelidir. Beklerse kaşarlar sertleşir, mantar soğur aynı lezzeti alamazsınız.

 3.  Ölçüler sizin mantarlarınıza göre attırılıp azaltılabilir.

 4. Mantarları sakın “su içinde bekleteyim de temizlensin” demeyin mantarlarınız lifli yapısı nedeni ile çok su çeker hem lezzetsiz su tadında olur hem de fırında pişerken tüm sularını tepsiye salarlar.

#Pastırmalıkaşarlımantardolması

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Bulgurlu İç Pilavlı Hindi Tarifi İçin Malzemeler 4-5 adet patates 3-4 dış sarımsak 2-3 kaşık tereyağı Tuz 3.5 kg lık tüm hindi 2 adet havuç 3 adet soğan 4-5 adet defne yaprağı Sosu için: 2-3 adet ufal

Yorum Formu
bottom of page