top of page

PKK Suriyede Peşmergeyi Vurdu

Anadolu Ajansı’nın haberine göre PKK Peşmergeyi vurdu. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Peşmerge Bakan Yardımcısı Serbest Lezgin, terör örgütü YPG/PKK’nın Suriye sınırı üstünden Peşmerge tarafına ağır silahlar ile saldırdığını belirterek, ABD öncülüğünde kurulmuş olan uluslararası koalisyon güçlerinin terör örgütü DEAŞ ile mücadele adı altında yıllardır YPG/PKK’ya silah ve çeşitli yardımlarda bulunduğunu söyledi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi İçişleri Bakanı Reber Ahmed ve Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Kasım Araci, 17 Kasım’da Erbil’de düzenledikleri ortak basın toplantısında, Bağdat ile Erbil arasında 9 Ekim’de imzalanan terör örgütü PKK’nın Sincar’dan çıkarılmasını da kapsayan anlaşmayı uygulamaya başladıklarını belirtmişti. Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı, geçtiğimiz günlerde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile varılan anlaşma gereği, güvenlik güçlerinin Sincar’ın merkezinde konuşlanma planını uygulamaya başladığını duyurmuştu. Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Tahsin Hafaci de silahlı tüm yapıların Sincar’dan çıktığını belirtmişti. Ancak Türkiye bu bilgiye teyit etmediğini belirtmişti. 

Yapılan Saldırının Detayları

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Peşmerge Bakan Yardımcısı Serbest Lezgin, Erbil’deki Peşmerge Bakanlığı binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, YPG/PKK’nın Suriye sınırında IKBY’ye sızma girişimi ve sonrasında çıkan çatışmaya ilişkin bilgi verdi.

Irak ile Suriye sınırında Peşmerge’nin denetiminde bulunan bölgede gece saatlerinde hiç beklenmedik bir durum yaşandığını belirten Lezgin, “8 kişilik bir grup silahlı PKK’lı Suriye üzerinden kaçak yollarla Kürdistan Bölgesi’ne girmek istedi. Sınır üzerindeki grup, Peşmerge güçlerince fark edildi. Rojava ile Kürdistan Bölgesi arasında geçişlerin resmi kapılar üzerinden yapıldığını zaten herkes biliyor. Ancak bu silahlı grup, nehri geçip Kürdistan Bölgesi’ne gizli bir şekilde sızmak istedi”ifadelerini kullandı. 

Grubun geçişine izin verilmemesi üzerine yerel saatle 04.00 sularında Peşmerge noktasına saldırı gerçekleştirildiğini aktaran Lezgin, “50-60 kişiden oluşan YPG’li birgrup, o bölgede bulunan Peşmerge noktasına saldırı düzenledi. Yaklaşık bir buçuk saat ağır silahla vahşi bir saldırı gerçekleştirildi. Peşmerge de noktasını savunmak için saldırıya karşılık verdi ve sonuç itibarıyla yüzleri kara bir şekilde yenilerek Suriye topraklarına geri döndüler” dedi.

Türkiyenin Açıklaması

Çavuşoğlu, PKK terör örgütünün Kuzey Irak’ta Kürtlere saldırdığını vurgulayarak, “PKK terör örgütü Kürtleri temsil etmiyor ve PKK terör örgütü herkesten, her şeyden önce Kürtlerin düşmanıdır. Kendine biat etmeyen tüm Kürtlere, Türkiye’de, Irak’ta ve Suriye’de saldırmaktadır. Son zamanlarda Kuzey Irak’ta Kürtlere saldırmasının da sebebi budur” diye konuştu.

Türkiye’nin, Irak’ın terörle mücadelesine destek vermeye devam edeceğini belirten Çavuşoğlu, “Son zamanlarda PKK’ya yönelik de Irak’ta bir mutabakat var. Özellikle Sincar’ın PKK’dan temizlenmesi için bir anlaşma var. Bu anlaşmanın uygulanması Irak’ın geleceği için önemli” dedi.

Yorum Formu
bottom of page