top of page

Polonezköy: İstanbul’un Değerli Yerlerinden Bir Köşe

İstanbul’un içinde ama İstanbul’dan çok farklı bir cennet Polonezköy. Çalışan, çalışmaktan bunalan, oksijene hasret bünyelerin günübirlik ya da kısa bir hafta sonu gezisi için tercih ettiği Cennet’ten bir köşe. 

Haftasonları Mutlaka Gidin

İstanbul’un arka bahçesinde doğanın yeşilini korumayı başardığı, insanın gerekli saygıyı gördüğü nadir yerlerden birisi. Polonezköy’de hafta sonu tatili, günübirlik gezi, piknik, mangal keyfi, kaliteli ve lüks restoranlarda akşam yemeği, düğün ve muhtelif partiler gibi pek çok imkanı değerlendirebilirsiniz. Hafta sonu kahvaltısı denince akla ilk gelen yerlerdendir Polonezköy. Zengin köy kahvaltısı burada güne başlamak için yapabileceğiniz en güzel şeylerden biridir. Birbirinden sevimli ve zevkli mekanlardan birinde yapacağınız bol çeşitli ve lezzetli bir kahvaltı Polonezköy’ün vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Yemyeşil bir doğa ile iç içe olan Polonezköy’de pek çok doğa etkinliği yapmanız mümkün. Dilerseniz orman içindeki bisiklet parkurunda bisiklete binebilir, dilerseniz orman içinde keyifli ve sizi yenileyecek bir doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz.


Polonezköy’de Ne Yenir?

Farklı konseptlerde hizmet veren Polonezköy restoranlarında lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Ev yapımı reçeller, köy yumurtası ve başka doğal ürünlerle dolu bir Polonezköy kahvaltısı mutlaka denemelisiniz. Lezzetli, ev yapımı bir Polonya pastası yemeden dönmek de olmaz. Polonya usulü vişne ve ceviz likörleri oldukça popülerdir. Polonezköy’ün sembolü haline gelmiş kirazlardan da kesinlikle tadına bakmalısınız.

Polonezköy: İstanbul'un Değerli Yerlerinden Bir Köşe

Polonezköy’e Nasıl Gidilir ?

İstanbul’a yalnızca 25 kilometre uzaklıktadır. Toplu taşımayla gidilmezse de arabayla gitmek çok kolay. Polonezköy’e toplu taşıma namına hiçbir şey bulunmuyor çünkü köylü istememiş. Köylü deyince aklınıza bizim bildiğimiz köylü gelmesin, Polonezköy’ün köylüsü bizim burjuvamız gibi. Ama bisikletle gelebilirsiniz mesela. Ümraniye üzerinden bisikletle gelmek çok imkansız değildir.

Polonezköy: İstanbul'un Değerli Yerlerinden Bir Köşe

Polonezköy Tarihi

Polonezköy’ü Polonezköy yapan dönüm noktası aslında 1830 yılında Polonyalıların Ruslara karşı başlattığı ayaklanma, bu ayaklanmanın acımasız bir şekilde bastırılması ve bazı Polonyalıların Fransa’ya bazılarının da Türkiye’ye kaçıp yerleşmesi diyebiliriz.

Polonezköy’e Ne Zaman Gidilir ?

15 Mart – 15 Haziran arası özellikle hafta sonları inanılmaz kalabalık oluyor Polonezköy. Hatta neredeyse şehir içindeki trafiğin aynısıyla karşılaşıyorsunuz, “İstanbul bitmiş” klişesinin ağzınızdan çıkmasına engel olamıyorsunuz. 

#Polonezköy

Yorum Formu
bottom of page