top of page
  • Yazar

Prof. Dr. Işın Çelebi: Enflasyon Ancak Güven Ortamında DüşerAltınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Eski Ekonomi Bakanı Prof. Dr. Işın Çelebi özel bir televizyon programında yaptığı açıklamalarda 2022 beklentilerini dile getirdi. Prof. Dr. Işın Çelebi, 2021'in her anlamda zor bir yıl olduğunu ve özellikle güven ortamının yeniden oluşması gerektiğinİ söyledi. Çelebi, "Enflasyon ancak güven ortamında düşer. Yabancı sermaye, güvensiz ortama girmez" diyerek belirtti.


Faizde ve kurda çok önemli dalgalanmalar olduğuna belirten Işın Çelebi, 2022 yılının yeniden güven ve huzur ortamının sağlandığı bir yıl olması gerektiğini belirtti. Merkez Bankası Başkanı'nın mart ayından sonra görevine başladığını ifaden Prof. Dr. Işın Çelebi, "Kesintisiz 4-5 yıl görevine devam etmeli. Türkiye'nin mutlu ve huzur içinde yoluna devam etmesi için istikrara ihtiyaç var" diyerek ifade etti.


Güven Ortamı İçin Öncelikle Ne Olmalı?

Belirsizlik halinin ortadan kalkmasının önemine değinen Prof. Dr. Işın Çelebi, "İnsanlar, ekonomik göstergelerden kuşku durmamalı, endişe etmemeli. Yani herkes, kur şu noktaya kadar yükselecek, faiz bu olacak diyebilmeli" dedi.

Akdeniz Üniversitesi'nde Prof. Dr İsmail Tufan ve ekibinin yaptığı bir araştırmaya göre Türkiye'de şu anda 8 milyondan fazla 65 yaş üstü emekli olduğunu ifade eden Prof. Işın Çelebi, "Aldıkları ücret 3.000 liranın altında. Müthiş bir gelir dağılımı bozukluğu var. Bu anlamda gelir dağılımın yeniden düzenlenmesi lazım. Asgari ücret artışı oldu, vergi muafiyetleri oldu ama bunlar emeklilere yansıtılmadı henüz. Bu 8 milyondan fazla emekli bu koşullarda yoksullaşma sınırlarını aşmış durumda, yaşam sıkıntısı içinde. Oysa herkesin kendini güvende hissedeceği bir yaşam düzeyine ihtiyaç var" diyerek belirtti.


"Gelirler Ne Kadar Artırılırsa Da Enflasyon Karşısında Eriyor"

Prof. Dr. Işın Çelebi, öncelikle ekonominin bir bilim olduğunu vurgulayarak, 2022'de her şeye sıfırdan başlamak gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Işın Çelebi, "Anketteki en düşük Aylık TÜFE oranı 5.5 ve yıllık en düşük TÜFE tahmini ise 26.4. 54 olan üretici fiyat endeksinin de 55-56 olduğunu farz edelim. Ortalaması 37'yi geçiyor. Bu çok yüksek bir enflasyon. Gelir dağılımını ve yaşam standartlarını darma duman ediyor. Çarşıyı pazarı çok etkiliyor" diyerek ifade etti.


"Global Enflasyonun Etkilerini 2022'de Hissedeceğiz"

Prof. Dr. Işın Çelebi, global enflasyon ile yurt içi enflasyonun iç içe geçtiğini dile getirdi. Türkiye'nin henüz global enflasyonun etkilerini hissetmediğini belirtti. Bunun büyük sorun yaratacağı değerlendirmesinde bulunan Prof. Dr. Işın Çelebi, "FED, bugün ABD'de enflasyon oranı yüzde 6,3'e çıkarmış, yüzde 7'ye çıkma ihtimali de var. Bundesbank, Almanya'da yüzde 5 oranında bir enflasyon olduğunu söylüyor. Bu son 30 yıl için Almanya'daki en yüksek rakam" diye konuştu.

Türkiye'nin ise Merkez Bankası'nın yeni yayınladığı rapora göre enflasyon hedefini orta vadede yüzde 5 olarak belirlediğini hatırlattı. Türkiye'nin eğer AB yolunda ilerlemeye devam edecekse, bu yüksek enflasyon olayını çözmesi gerektiğinin altını çizdi.


"Toplumda Hukuk Ve Adalet Düzenin Net Olmalı"

Prof. Dr. Işın Çelebi açıklamalarını şöyle devam ettirdi:

"Yani biz 2022'de enflasyon oranını yüzde 25'lerden alıp hangi noktaya indireceğiz? 2023 yılında yüzde 5 enflasyona ulaşabilecek miyiz? Almanya'nın bugün yüzde 5,3 oranında bir enflasyona eriştiği noktada, Türkiye olarak 2 -3 yıl içinde bu orana ulaşmamız için ne yapmamız lazım? Bunların yanıtları belli. Biz bunları yaptık daha önce. Yabancı sermaye girişinin mutlaka artırılması şart. Bunun için de toplumda hukuk ve adalet düzenin net olması gerekiyor. Herkesin sisteme güven duyması lazım. Enflasyon ancak güven ortamında düşer. Yabancı sermaye, güvensiz ortama girmez" diyerek açıklamalarda bulundu.

Yorum Formu
bottom of page