Rekor Kırıldı !


Toplam turizm geliri 2019 rakamlarına göre 34.9 milyar dolar gelir elde ederken ziyaretçi sayısı ise 52 Milyona ulaştı. TUİK raporlarına göre turizmde elde edilen gelirin yüzdesel dağılımı yüzde 15.2 artışla 44 milyon 989 bin 367 yabancı turisti ağırlamaya başardı.

Bu verilere göre toplam turistin kişi başına yaptığı harcama miktarı ise 66 dolara denk gelmekte.


Yabancı ülkelerden gelen ziyaretçilerin büyük bir bölümünü Rusya Federasyonu oluşturmakta. Rusların Türkiye’ye karşı yoğun bir ilgisi bulunmakta. Geçen yıllara göre yaklaşık yüzde 18’lik bir artış söz konusu. Bu sıralamayı Almanya, Bulgaristan ve İran izlemekte. Türkiye’de yaşanan ekonomik dalgalanmalar yabancı dövizinin aktif bir şekilde Türkiye’de değerlendirilmesine olanak sağlamakta. Sınır ülkeler içinde ayrı bir cazibe merkezi haline gelmiş durumda Türkiye. Turizmin bir çok alanında faaliyetleri olan Türkiye Kış turizmide yaz turizme oranla aktif geçtiği bir ülke konumunda. Turistlerin en çok seyahat ettiği şehirlerin başında İstanbul gelmekte. 15 milyon kişi 2019 yılında İstanbulu ziyaret etmiş durumda. Sıralamada Antalya ikinci sırada Edirne 3. Ve Muğla ise 4. Sırada yer almakta.


Kültürel turizm ve yaz turizmi başlıca tercih noktaları. Özellikle Antalya bölgesi ve ilçeleri yaz dönemlerinde yüksek kapasiteli otellerinde etkisiyle oldukça yoğun bir dönem geçirmekte. Bundaki en önemli pay doğal güzelliklerin etkisi. Kıyı kesimlerdeki sahil ve deniz turizmine önem giderek artmakta. Kültür ve Turizm Bakanlığı destek ödeneklerini giderek arttırmakta.