Robotlar ve İnsanlar


Yapay zeka sınırları zorluyor. Bir çok üretici ilerleyen dönemlerde yapay zekaya yönelmek istemekte. Bunun en önemli nedeni maliyetler. Üstelik hata payını en aza indirerek yaralanmalara ve memnuniyetsizliğe sebebiyet vermemek. Ancak insanın tamamen ortadan kaldırılması mümkün değil gibi. Nedeni ise duygu ve sezgilere sahip olması. Bir bütün halinde çalışılırsa eğer bir anlam kazanacaktır.


Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, “Robotlar sürekli tekrar etmekte olan, riskli ve zorlu işleri yaparken insanlar da daha yaratıcı işlerle uğraşmaya başlayacak. Böylece insanlar ve robotlar uyum içinde çalışacak” dedi. Her 7 meslekten 3’ü artık otomasyon sistemine geçmiş ve seri üretim başlatmış durumda. Bu hızla devam edecek olursa 2032 yılına kadar firmaların neredeyse tamamı yapay zeka tarafından işletiliyor olacak. Sadece üretim zincirinde değil muhasebe ve insan kaynakları gibi işe alım süreçlerini dahi robotlar üstlenmiş durumda. Yaratıcılığı maksimum seviye tutmayı amaçlayan departmanlar ise robotik teknolojisinden faydalanmanın memnuniyeti içerisinde. Bunu takip eden sinama, dizi ve kitap yayınları bu ilgiyi daha da arttırmakta.


Önceden hayal edilen bir çok konu artık gerçek olmuş durumda. İlerleyen süreçte bizi şaşırtacak daha neler göreceğimizi izleyip beraber gözlemleyeceğiz.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör