• Yazar

Rusya Öncülüğündeki Birlikler Kaosa Sürüklenen Kazakistan'a Ulaştı!Rusya'nın öncülüğündeki birlikler, Kazakistan'da akaryakıt zammına karşı başlayıp, hükümet karşı eylemlere dönüşen protestoların bastırılmasına yardımcı olmak için ülkeye ulaştı.


Ölü Sayısı Gitgide Artıyor

Ülkenin en büyük kenti Almatı'da silah sesleri duyulurken, yetkililer ölü sayısının yükseldiğini açıkladı. Kentin ana meydanında hükümet binalarında alevler olurken, Kazak birlikleri yüzlerce göstericiye müdahale ediyor.


Tokayev CSTO'dan Destek Talep Etti

Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, olaylardan yabancı eğitim almış "teröristleri" sorumlu tutarken, iddialarına herhangi bir kanıt sunmadı. Tokayev Çarşamba günü devlet televizyonunda yayımlanan açıklamasında, Rusya'nın önderliğindeki Kollektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nden (CSTO) eylemlerin bastırılması için destek olmuştu. Örgütte, Rusya, Kazakistan, Belarus, Tacikistan ve Ermenistan yer alıyor.


ABD, Ülkeye Konuşlandırılan Rus Birlikleri İzliyor

Ülkeye gelen yabancı asker sayısının 2500 kadar olduğu belirtildi. CSTO askerlerin bir barışgücü olduğunu ve resmi ve askeri kurumları koruyacaklarını açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı ise Rus birliklerinin konuşlandırılmasını yakından izlediklerini açıkladı. Bir Sözcü "ABD ve açıkçası tüm dünya, insan hakları ihlalleri olup olmadığını izleyecek. Biz de Kazak kurumlarının ele geçirilmesini uzanabilecek hamleleri de izliyor olacağız" diyerek belirtti.