top of page
  • Yazar

Rusya'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Putin-Zelenskiy Görüşmesi Teklifine Yanıt!Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya lideri Vladimir Putin ile Ukraynalı mevkidaşı Vladimir Zelenskiy arasında görüşme düzenlenmesi teklifini değerlendirdi.


"Görüşmeyle İlgili Herhangi Bir Şey Yok"

Erdoğan'ın Putin ile bu teklifi görüşüp görüşmediği ve konuyla alakalı herhangi bir hazırlık çalışmasının yapılıp yapılmadığı sorusuna yanıt veren Peskov, "Bu görüşmeyle ilgili herhangi bir şey yok" dedi. Peskov, "Sadece Ukrayna'ya silah sevkiyatı ve Ukrayna'nın Minsk Anlaşmasını yerine getirmemesi var" diyerek belirtti.


Erdoğan: Temennimiz, Yüz Yüze Bir Görüşme Yapmalarını Temin Etmek

El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele'nin Türkiye ziyareti sonrası basın mensuplarının karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerilim ile kendisinin Ukrayna'yı ziyareti ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye ziyaretine ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

"Rusya ile Ukrayna arasındaki bu gelişmeleri doğru bulmuyoruz. Zira, bu bölgede bir savaş atmosferinin olması, böyle bir psikolojinin doğması bunlar bizi de her iki tarafla münasebetleri olan bir ülke olarak üzmektedir. Temennimiz o ki bir an önce Sayın Putin'le, Zelenski'yi bir araya getirebilmek ve yüz yüze bir görüşme yapmalarını temin etmek. Bunun için gerek Sayın Putin'in Türkiye ziyareti, gerekse benim Ukrayna ziyaretim bunları çok önemsiyoruz ve önümüzdeki ayın başlarında malum Ukrayna ziyaretim var. Bu Ukrayna ziyaretimle birlikte de tabii bu arada Sayın Putin ile olan görüşmeleri aynen devam ettiriyoruz, devam ettireceğiz. Ama bölgede istiyoruz ki barış bölgede egemen olsun, hakim olsun. Bunun dışında farklı olumsuz gelişmeler gerçekleşmesin dedi.

Yorum Formu
bottom of page