• Yazar

Safranbolu'nun Tüneli Turizme KazandırılacakDünyanın en iyi korunan 20 kentinden birisi olan Safranbolu'daki tarihi tüneller turizme kazandırılıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan, tarihi evleriyle ünlü ilçede olan yaklaşık 4 asırlık geçmişe sahip gizli tüneller gezilebilir hale getirilecek. Kesme taş ile örme kemerlerden oluşan tüneller demirciler ve bakırcılar çarşıları, Cinci Hanı ve İzzet Mehmet Paşa Camisi'nin altından geçiyor.


Dünyanın en iyi korunan 20 kentinden birisi olan Safranbolu'daki tarihi tüneller turizme kazandırılıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan, tarihi evleriyle ünlü ilçede bulunan yaklaşık 4 asırlık geçmişe sahip gizli tüneller gezilebilir hale getirilecek. Kesme taş ile örme kemerlerden oluşan tüneller demirciler ve bakırcılar çarşıları, Cinci Hanı ve İzzet Mehmet Paşa Camisi'nin altından geçiyor.


Tünele inerek incelemelerde bulunan Karabük Valisi Fuat Gürel, gazetecilere yaptığı açıklamada, Safranbolu'nun yeryüzündeki doğal güzelliklerini yıllardır gördüklerini anlattılar.


Vali Gürel, tünellerin muhteşem bir yapıda olduğunu söyleyerek, şunları anlattı: "Belirli güvenlik tedbirleriyle belli bir proje kapsamında, bir kısım tedbirler alındıktan sonra turizme kazandırılacağını düşünüyorum. İnşallah bu tür yapılarla birlikte Safranbolu turizmi çeşitlenecek. İl genelinde doğal güzelliklerimizi turizme kazandırmak için uğraşlarımız var'' dedi.