Sarı Kantaron Nedir? Ne Gibi Faydaları Bulunur?

Dünyanın birçok yerinde yaşayan şifacılar çok uzun asırlardır yağların şifa verici özelliğinden yararlanmış ve yağları tedavi amaçlı kullanmıştır. Dünyanın birçok bölgesinde yetişen sarı kantaron da kurutularak şifa amacıyla kullanılan bitkilerden biridir.

Birçok rahatsızlığa şifa deposu olarak bilinen kantaron yağı özellikle cilt için en faydalı yağlar arasında bulunur. Mucizevi yağ olarak dertlere deva olan bu yağın faydaları da oldukça fazladır. Sarı ve kırmızı kantaron yağı olarak da bulunur ve şifa verici özelliklere sahiptir.

Kantaron Yağının Faydaları

 1. Yara ve yanık izlerinin tedavisinde kantaron yağı kullanılmaktadır.

 2. Yara izinin olması durumunda yara izi üzerine birkaç damla bu yağ kullanılarak izin geçmesi sağlanabilir.

 3. Cilt kırışıklıklarına karşı oldukça etkilidir. Birkaç damla kantaron yağıyla yüzüne masaj yaparak sürüldüğünde cilt kırışıklıklarını giderme ve yeniden oluşmasının engellenmesinde etkilidir.

 4. Ciltte bulunan leke, yara olan bölgelerde kullanılarak cilt hücrelerinin tazelenmesini sağlar. Aynı zamanda cilde esneklik kazandırır.

 5. İltihaplara karşı koruyucu etkisi bulunur.

 6. Hücreleri yenileyici etkisi bulunur.

 7. Onarıcı ve tazeleyici özellikleriyle kantaron yağı kurumuş ve çatlamış ciltlerde de nemlendirici görevi görür. Özellikle topuk çatlaklarında el ayak ve dirseklerde kullanılarak cildi yumuşatmak için kullanılır.

 8. Hemoroide iyi gelen kantaron yağı bölgeye sürülmesi halinde zararlı bakterilerin temizlenmesinin sağlar ve iltihaplanmayı önler.

Sarı Kantaron
 1. Bu az bilinen faydalarından biridir.

 2. Sarı kantaron yağı güneş yanıklarına iyi gelen yağların başında gelir. Yanık olan bölgeye sürüldüğünde acı hissini azaltma etkisi bulunup sakinleştirici özelliği vardır.

 3. Romatizma ağrılarına da iyi gelen bu yağ aynı zamanda böcek ısırıklarına da faydalıdır. Böcek ısırığı olan yerlere bir kaç damla kantaron yağı damlatılarak bölgenin yağı emmesi sağlanır.

 4. Saç dökülmelerini engelleyerek, saç diplerine bakım yapar ve nemlendirir. Aynı zamanda saça esneklik kazandırır ve saçların daha güçlü olmasını sağlar.

 5. Antiseptik özelliğinden dolayı akne ve sivilce oluşumunu engeller, var olan akne ve sivilce problemlerini yok eder.

 6. Bu mucizevi yağ tüketilmesi halinde mide ağrılarını azaltma etkiside bulunur.

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Kantaron yağı kantaron bitkisi sapı ile birlikte temizlenir ve kurutma işlemi yapılır. Kurutulan bitkiler ayrıştırılıp bir kavanoza konulur. Kavanoz doldurulur, ancak kavanozda ki bitkiler sıkıştırılamaz. Kavanoz içerisine konan kantaron bitkisi üzeri saf zeytinyağı ile doldurulur.

Kavanozun ağzı bir tülbent ile kapatılır ve kavanozun kapağı kapatılmaz. 5 gün boyunca güneşte bekletilen sarı kantaron ve zeytinyağı karışımı 5 gün sonunda kapağı kapatılarak yine 45 gün daha güneşte bekletilir. Bu süreçte sarı kantaron yağının rengi değişerek kırmızı rengini alacaktır. Ara ara kavanoz ters çevrilerek birbirine karışması sağlanır. Bu süreç sonunda kantaron yağı kullanıma hazır hale gelir. Kantaron yağının cam şişede saklanması oldukça önemlidir.

#SarıKantaron

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör