top of page

Sintra: Portekiz’in Pek Bilinmeyen Cennet Diyarı

Sintra başkent Lizbon’un 30 km batısında UNESCO Dünya Miras listesinde yer alan küçük şirin bir kasaba. Sintra gezginlerin çoğu tarafından Portekiz’de gezilecek en güzel yer olarak akıllara geliyor.

Tarihi Kasaba

Lizbon’un başkent olarak merkezinde yer alan Büyük Lizbon alanının alt bölgelerinden biri olan bu büyülü yer, Lizbon’dan yaklaşık 28 km uzaklıkta, yeşillikler ve ufak tepeler içinde ve bulunduğu ülkenin mimarisinin de üstünde muhteşem saraylardan ve görkemli kalelerden oluşan keyifli bir tarihi kasabadır. 18. ve 19. yüzyıllarda özellikle aristokratlar, şairler ve yazarların bir süre ikamet ettikleri bir yerleşimdir. Tarihçesi daha eski zamanlara dayanan Sintra’da Neolitik Çağa ait arkeolojik alanlar da bulunmuştur. Fakat yerleşim esas ününü, 18 yüzyıldan başlayarak Avrupa’da Romantik Dönemi bire bir yansıtan saray, şato ve arnavut kaldırımlı sokakları ile kazanmıştır.

Sintra’ya Nasıl Gidilir?

Sintra, Lizbon‘a sadece yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunuyor ve ister kiraladığınız araba ile isterseniz tren veya otobüs ile buraya kolayca ulaşabiliriz. Ama şehir içinde bulunan mekanların hepsi birbirine çok fazla uzak ve yolları yürümek çok zorlu olduğundan en azından günü birlik araba kiralayabilirsiniz. 

Sintra Gezilecek Yerler: Sintra Ulusal Sarayı

Sintra’nın kıyısında da olsa merkezî olarak nitelendirebileceğimiz bu Saray Orta çağdan kalma enfes bir mimari yapıdır. 12.yy’dan 19.yy sonlarına kadar sarayda hayatlarını devam ettirmişlerdir. Sintra Ulusal Sarayı günümüze kadar neredeyse bozulmadan varlığını korumuştur. Portekiz’deki nadir saraylardandır. Saray genel hatlarıyla gotik mimari özelliklerini taşımaktadır. Farklı dönemlerde yapılmış binaların muhteşem uyumunu burada görmeniz mümkündür. Hem doğu hem de batı etkisi taşıyan bezemeler, kemerler, rengârenk seramikler, kendine has geometriler sarayı benzersiz kılmaktadır. Bu görkemli yerden bahsetmek gerekirse saray, geçmişten günümüze kadar Portekiz’de çok önemli ve değerli bir yere sahiptir.

Sintra Portekiz Sarayında Osmanlı Kadırgaları

Sarayın mutfağında bulunan bacalar, kasabanın neredeyse her yerinden görülmektedir. Ayrıca girişteki holde tavana bakarsanız Osmanlı kadırgaları resimleri görebilirsiniz ki biz de ilk görüşte çok etkilenip sizin için fotoğrafladık. Sarayın içinde ‘Blazons Hall’ denilen büyük bir salon bulunmaktadır. Yine tavana baktığınızda kral hanedanlarının armalarına denk gelebilirsiniz.

#Sintra

Yorum Formu
bottom of page