Soylu: Polislere Müjdeyi Verdi, 350.000 TL İkramiye

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bugün polislere müjde verdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bugün mesleğe yeni başlayan Polis Bakım ve Yardım Sandığı’na üye olan polislerin sandıktan 350.000 TL emekli ikramiyesi alacağını belirterek, “Amacımız polis sandığını iyi yöneterek, minimum bunu 500.000TL’ye çıkarmaktır” diye ekledi.


Süleyman Soylu, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı’nda düzenlenen ‘Poliste Psikolojik Sağlamlık Semineri’ne’ katıldı. Bakan Soylu, emniyet teşkilatı mensuplarına sosyal ve ekonomik yardımlar sağlamak üzere kurulan Polis Bakım ve Yardım Sandığı’na (POLSAN) yönelik düzenlemeler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

İçişleri Bakanı Soylu, “Polislik ne aldığı maaşla ne belki de diğer meslekler gibi farklılıklarla ölçülür. Polisliğin karşıtlığı yoktur, ölçülebilirliği de yoktur. Bir onur mesleğidir. Tabii bir taraftan 15 Temmuz’un getirdikleri bir taraftan da yoğun mesai, karşı karşıya kaldığımız süreçlerin oluşturduğu baskı bizde de bazı olumsuz sonuçlara yol açmıştı. Başka mesleklerde olduğu gibi bu meslekte de bu yoğun mesai, karşı karşıya kaldığımız sorunların çetrefilliği elbette ki bazı psikolojik sorunları da beraberinde getiriyor. Biz aileyiz, hep beraber çözmekle mükellefiz. Biz bunu milletimizle hiç paylaşmadık.” ifadelerini belirtti.

“USTA ÇIRAK MESLEĞİDİR”

İçişleri Bakan Soylu, 4 ayrı çalışma yaptıklarını ve bu çalışmaların yapıcıları olan kişileri bir araya getirerek bir yol haritası çizdiklerini belirtti. Soylu, “Bu çalışmanın başında 100.000 polisimizde 26 intihar vakası vardı. Şimdi 100.000 polisimizde 11 intihar vakası var. 21.000 üzerindeki polis amirinden FETÖ sebebiyle sadece 8.000 kadarı kaldı. Polis Akademisi’nde ‘seri polis üretimi’ gibi tahkimatımızı gerçekleştirdik. Bir kısmını Polis Akademisi’nde eğittik, oradan mezun olduktan sonra amirlerimize ‘sahada eğitimine devam edin’ dedik; çünkü ihtiyacımız vardı. Belki de Türk polis teşkilatı ilk kez böyle bir dönem yaşıyordu. 100 kişi ikinci sınıftan polis müfettişi aldık. Bu meslek, usta çırak mesleğidir” diye konuştu.

“POLSAN’A ÜYE POLİSLER 350 BİN LİRA İKRAMİYE ALACAKLAR”

Bakan Soylu, geçmişte FETÖ’nün oyuncağı haline geldiğini söylediği POLSAN’da bazı düzenlemeler yaptıklarını kaydederek, “Bugün mesleğe giren polisler, bugünün parasıyla sadece polis sandığından 350.000 TL emekli ikramiyesi alacaklar. Amacımız polis sandığını iyi yöneterek, minimum 500.000 liraya çıkartmaktır. Bir iddiayı ortaya koyduk. 4 yıldır polis sandığımızın yönetiminde, arkadaşlarımızın gayretiyle karlılık, verimlilik, iyi portföy yönetimi ortaya koyarak hakikaten öz varlığımızı iki katından fazlaya çıkardık. Tam bir verimlilik yönetimi gerçekleştirdik. Kimse kusura bakmasın, isterseniz yarıştıralım; Türkiye’de portföy yönetimi konusunda polis sandığı örnek bir yönetim tarzı ortaya koydu. Bizatihi polis sandığının bir ferdi olarak çalışmaktayım. Ayrıca çok profesyonel oldular ve devam edecekler. Geçen yıl 5.000 polis ve ailesini tatile gönderdik. Bu projeyi de devam ettireceğiz” diye ekledi.

“SPOR OLİMPİYATI YAPACAĞIZ”

Bakan Soylu, gelecek sene için bir müjdelerinin olacağını ” Jandarma, Sahil Güvenlik, Polis Teşkilatı ve İçişleri Teşkilatı olarak güzel bir spor olimpiyatı yapacağız. Bu kapsamdaki hazırlıklarımız yapılıyor. Bunun da bir heyecan oluşturacağına inanıyorum. Bizim tesislerimiz, Türkiye’de birçok yerde yok. Polisliğe yapılacak en büyük ihanet, bu teşkilata yakışmayan davranışta bulunanları idare etmektir. Bizim teşkilatımızda sadece bugün yok, yarın da var. Eğer bu zincirler arası disiplin, ahlak, sadakat ilişkisini iyi kurmazsak bizden sonraki göreve geleceklere iyi bir miras bakmamış olurum” ifadelerini belirtti.

Bakan Soylu, konuşmasının sonunda Adalet Bakanlığı’nda gerçekleştirilecek olan çok önemli bir toplantıya katılacağını belirterek salondan ayrıldı.

#BakanSoylu