• Yazar

Türk Firması Yapı Merkezi AldıTanzanya, 368 km'lik Doğu Afrika'nın en hızlı tren hattı olacak demiryolunun inşası için Türk firması Yapı Merkezi ile anlaştı. Anlaşma için 1,9 milyar dolarlık bir bütçe ayrıldı.


İhaleyi Türk Firması "Yapı Merkezi" Aldı

Tanzanya'nın komşu ülkelerle ticareti artırmaya yardımcı olmak için inşa ettiği 1.219 km'lik bir hattın önemli bir parçası olan Makutopora-Tabora bölümünün yapımını Türk firması Yapı Merkezi aldı.


Limanı Ve Darüsselam'ı Mwanza'ya Bağlayacak

Hattın tamamı Tanzanya'nın Hint Okyanusu limanını ve ticari başkenti Darüsselam'ı Tanzanya, Uganda ve Kenya sınırlarını geçen Victoria Gölü kıyısındaki bir liman kasabası olan Mwanza'ya bağlayacak.


"Proje İçin Gerekli Parayı Vergilerden Almayacağız"

Cumhurbaşkanı Samia Suluhu Hassan törende Tanzanya'nın projeyi finanse etmek için borç alacağını söyledi. "Dost kredi imkanları ve kredi almanın en iyi yollarını bulacağız. Bu parayı harçlardan veya yerel vergilerden almayacağız" diyerek açıklamalarda bulundu. Tanzanya'yı bölgesel komşularına bağladığı için projeye öncelik verdiklerini de söyledi.


Mega Altyapı Projeleri Uygulanıyor

Doğu Afrika ülkesi şu anda sanayileşme planlarını desteklemek için UNESCO dünya mirası alanında inşa edilen karmaşık 2.115 megavatlık hidroelektrik barajı da dahil olmak üzere mega altyapı projeleri yapılıyor.