Türk-İş’ten Asgari Ücrete Tepki: Beklentiyi Karşılamadı

Türk-İş’ten 2021 yılında uygulanacak asgari ücret zammına tepki geldi.

2021 yılında uygulanacak asgari ücret bekar bir işçi için net 2.825 TL 90 kuruş olarak belirlendi. Asgari ücrete %21 oranında zam yapıldı. Komisyon’da işçi kesimini temsil eden Türk-İş açıklanan rakamın yeterli olmadığını belirtti.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021 yılında geçerli olacak asgari ücretin belirleneceği dördüncü ve son toplantısını bugün gerçekleştirdi, milyonların beklediği açıklama geldi. 2021 yılında uygulanacak asgari ücret bekar bir işçi için net 2.825 TL 90 kuruş olarak belirlendi.

“TÜRK-İŞ’TEN TEPKİ: RAKAM YETERLİ DEĞİL”

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat konu hakkında yaptığı açıklamada, “2021 yılında geçerli olacak asgari ücret işveren ve hükümet kesimi tarafından oy çokluğu ile belirleniyor. İşçi kesimi olarak alınan karara katılmıyoruz” dedi.

Nazmi Irgat’ın açıklamaları şu şekilde:

“Net 3.000 TL’nin üzerinde bir rakam vermelerini bekledik. Bu rakam işçilerin beklentilerini karşılamakta yetersizdir. insan onuruna yaraşır bir ücret bizim de taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelerin en önemli maddelerinden biridir. Yine fedakarlığın ücretlilerden beklendiğini görüyoruz. Hükümetin tercihini dar gelirlilerden yana kullanmadığını görüyoruz.”

“TÜRK-İŞ İLK KEZ RAKAM VERDİ”

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamı için, “İşveren ve hükümet, asgari ücretle ilgili 3.000 TL’nin altında bir teklif getirmemelidir. Çünkü 3.000 TL’nin altındaki teklif, insanları mutlu edecek bir teklif olmaz, çalışanları mutlu edecek bir teklif olmaz. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na 3.000 TL’nin üzerinde bir teklif getirilmelidir” ifadelerini belirtti.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) temsil ediyor.

2021 ASGARİ ÜCRET TABLOSU

BRÜT ASGARİ ÜCRET: 3.577,50 TL 

NET ASGARİ ÜCRET: (BEKAR ÇOCUKSUZ): 2.825,90 TL 

NET ASGARİ ÜCRET: (EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN): 2.879,57 TL 

NET ASGARİ ÜCRET: (EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN+1 ÇOCUKLU): 2.919,81 TL

NET ASGARİ ÜCRET: (EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN+2 ÇOCUKLU):  2.960,06 TL

NET ASGARİ ÜCRET: (EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN+3 ÇOCUKLU): 3.013,72 TL

#Asgariücret #Türkiş