top of page

Türkiye Avrupa’ya Milyon TL’lik Noel Çelengi Gönderiyor

Türkiye Avrupa’ya 25 Milyon TL’lik noel çelengi ihraç ediyor.

Hristiyanlar için en önemli bayram olan Noel için Antalya, Isparta ile Burdur’un dağlık ve ormanlık alanlarından toplanan ve bitkilerle köylü kadınlar tarafından hazırlanan 1,2 milyon Noel çelengi, Avrupa’ya ihraç edildi. Çelenk başına yaklaşık 2,20 eurodan, toplamda 25 milyon TL’ye yakın bir miktar gelir sağlandı.


Antalya’da 1990’lı yılların ortalarında ilk olarak bir Alman kadın tarafından üretimi ve ihracatı yapılan Noel çelengi, Hristiyanlar tarafından 24 Aralık tarihinde  başlayan Christmas Bayramı ve yılbaşı kutlamalarında kapı, yemek masası süsü ile mezarlık ziyaretlerinde yaygın kullanılıyor. Süs bitkileri sektörü tarafından Isparta, Burdur ile Antalya illerindeki dağlık ve ormanlık alanlarda belli bir ücret karşılığı toplanan orman tahliye ürünleriyle hazırlanan Noel çelenkleri, Avrupa’nın birçok ülkesine ihraç ediliyor. Bu yıl Antalya bölgesinden Avrupa ülkelerine tanesi 2,20 eurodan, yaklaşık 1,2 milyon adet çelenk gönderildi ve 25 milyon TL’ye yakın gelir sağlanmış oldu.

Noel

“%30 ORANINDA ARTIŞ SAĞLANDI”

Bölgede çelenk üretimi yapan firmalardan birisinin sahibi olan Adnan Aksoy, geçen yıl 400.000 çelenk ihraç ettiklerini, bu yıl %30 oranında artışla rakamın 550.000 olarak yükseldiğini belirtti. Adnan Aksoy, bu yıl Avrupa ülkelerine, diğer firmaların da yaklaşık 600 – 650 binlik üretimiyle birlikte toplamda yaklaşık 1,2 milyon çelenk ihracatı yapıldığını söyledi.

%70 ORANI HOLLANDA’YA İHRAÇ EDİLİYOR”

Noel çelenklerinin üretiminin 20 Ağustos tarihinde başlayıp 10 Aralık’ta sona erdiğini dile getiren Aksoy, çelenklerin %70’inin Hollanda, %20’sinin Almanya, %10’unun da İngiltere, İsviçre, Danimarka gibi ülkelere ihraç edildiğini açıkladı. Noel çelenklerinde, ormanlık alanlardan izinle toplanan dağ çileği, okaliptüs, mersin yaprağı, kızılcık, çam, andız kozalakları, siyah üzüm, ateş dikeni, selvi yaprağı, Amerikan sarmaşığı, fosfor, ay ışığı ve süs narı gibi bitkiler kullanıldığını hatırlatan Aksoy, “Kadınların büyük bölümü evlerinde çalışıyor. Evlerin önüne her gün saat 08.00’de bitkiler bırakılıyor, akşam da yapılan çelenkler toplanıyor. Bir kadın günde 40 – 50 civarında çelenk yapıyor ve bu sezon aylık kazancı 3.500 TL’yi buluyor” dedi. 

Noel

“ÇELENK YAPAN KADINLARA ÇELENK BAŞINA 2,30 TL VERİYORUZ”

Bölgede Burdur’un Bucak ilçesine bağlı Kocaaliler Beldesi, Antalya’da Yeşildere ve Doğuyaka mahallelerinde üretim yaptıklarını söyleyen Adnan Aksoy, ücret karşılığı toplanan orman tahliye ürünleri, yani odun dışı bitkilerden çelenk yapıldığını, istihdamın %80’inin kadınlardan oluştuğunu kaydetti. Firma olarak bu dönemde 300 kadın istihdam ettiklerini belirten Aksoy, çelenk başına geçen yıl 2 TL, bu yıl 2,30 TL ödediklerini belirtti.

“ÇÖPE GİDECEKKEN EKONOMİYE KAZANDIRILDI”

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Kesme Çiçek İhracatçı Birliği (OAİB) Başkanı İsmail Yılmaz, çöpe atılacak bitkilerin değerlendirildiğini belirtti. Orman meyveleri ve bitkileri topladıktan sonra Noel çelengi yaptıklarını ve bunu ihraç ettiklerini de kaydeden Yılmaz, “Yoğun olarak ihracatını yaptığımız ürünlerdendir. Noel çelenkleri. Ormandan kozalak ve ağaç dallarını toplayıp çelenk haline getiriyoruz” diye konuştu.

#NoelÇelenk

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page