top of page

Taşikardi Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Normalde, dakikada 60 ila 80 defa arasında atması gereken kalbin dakikadaki atışının 100-140 arasına yükselmesiyle kalp çarpıntısı taşikardi atağı ortaya çıkar. Bu durum, kalp ritim bozukluğu (aritmi) semptomu da olabilir. 

Taşikardi (Kalp Çarpıntısı) Nedir?

Taşikardi basit olarak kalbin, dinlenme halindeyken dakikada 100 defadan fazla atmasına verilen addır. Fiziksel aktiviteler sebebiyle artan kalp çarpıntısı sinüs taşikardisi olarak isimlendirilir ve normaldir. Bu, kalbin doğal kalp uyarısını sağlayan ve sağ kulakçıkta bulunan sinüs düğümünün normalden daha hızlı elektrik sinyalleri göndermesiyle oluşur. Kalp atım hızı artmıştır, fakat ritim bozukluğu yoktur.

Patolojik taşikardilerde ise kalp, istirahat sırasında üst veya alt odacıklarda veya her ikisinde birden normalden daha hızlı atar. Kalbin daha hızlı atması sebebiyle, kalp kaslarının (miyokard) oksijen ihtiyacı artış gösterir. Bu durum uzun zaman devam ederse, oksijen yetersizliğine bağlı miyokard hücreleri ölebilir ve bu da kalp krizine neden olabilir.

Kalp Çarpıntısı Sebepleri

Bazı ilaçlara tepkisi, fazla alkol tüketmek, kafein tüketimi artışı, kokain ve diğer bazı uyuşturucu maddelerin kullanımı, elektrolit dengesizliği, koroner arter hastalığı, kalp kapakçık rahatsızlığı, kalp yetmezliği, kalp kası hastalığı, kalp tümörleri, kalpteki enfeksiyonlar, hipertansiyon, tiroid bezinin fazla çalışması, sigara içmek, bazı akciğer hastalıkları, anemi (Kansızlık), zehirli guatr, şekerin düşmesi, anksiyete, panik atak, sigara tüketimi, ateş.

Taşikardi

Taşikardi Belirtileri

Nefes darlığı, baş dönmesi, nabızda hızlanma, kalp atışlarını hissetmek, göğüste rahatsızlık hissi, bayılma (senkop), bilinç bulanıklığı, sersemlik hissi, hipotansiyon, ani güçsüzlük.

Ciddi durumlarda ise;

Kalp krizi, bilinçsizlik, yorgunluk, kalp kası hasarı, nadir durumlarda, ise, komplikasyonlar kan pıhtısı, inme, kalp yetmezliği ve ani ölümü de içerebilir.

Taşikardi Tedavisi

Tedavi seçenekleri çarpıntının sebebine, hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna bağlı olarak farklılık gösterir. Tedavinin doğru şekilde yapılabilmesi için öncelikli hedef altta yatan sebebin saptanmasıdır. Taşikardi sıklığını azaltmak, tekrarını önlemek ve komplikasyon riskini minimuma indirmek için tedavi planı hazırlanır. Bazı durumlarda, gereken tek şey çarpıntının sebebini tedavi etmektir. Diğer durumlarda altta yatan bir neden bulunamaz ve bu durumda farklı tedavilerin denenmesi gerekebilir. Tedavide kullanılan yöntemlerden bazıları şu şekildedir.

Vagal manevra Vagal sinir, kalp atış hızının düzenlenmesini sağlar. Bu siniri etkileyen manevralar yoluyla kalp atış hızı yavaşlatılabilir. Vagal manevralar arasında öksürük, ıkınma ve kişinin yüzüne bir buz torbası yerleştirmek bulunur.

Antiaritmik İlaçlar Antiaritmik ilaçlar ağız yoluyla veya enjeksiyonla uygulanabilir. Normal bir kalp atışının geri kazanılmasına yardımcı olurlar. Normal kalp ritmine dönülebilmesi için birden fazla antiaritmik ilaç kullanımı gerekebilir.

Kardiyoversiyon Bu prosedürde, kaşıklar veya göğüse yapıştırılan bantlar yoluyla kalbe elektriksel şok uygulanır. Akım, kalpteki elektriksel sinyalleri etkiler ve normal kalp ritmini geri döndürür. Genellikle acil tedaviye ihtiyaç duyulduğunda veya manevralar ve ilaçlar etkili olmadığında bu yöntem kullanılır.

Defibrilasyon Hastada nabzın alınamadığı yaşamı tehdit eden aritmilerin acil tedavisinde kullanılır. Özellikle de ventriküler fibrilasyon ve vücuda kan pompalanmasının olmadığı ventriküler taşikardide tercih edilir.

Ablasyon Anormal kalp dokusunun tahrip edilerek ortadan kaldırılması denilebilir. Ablasyon, kateter denilen uzun ince aletler yardımıyla yapılabilir. Kateter ile kasık yoluyla kalp içine ilerlenir. Kateterin kalbin neresinde olduğu x ışınları yardımıyla (floroskopi) izlenebilir. Kateterin ucu kayıt cihazına bağlanarak kalp içi EKG kayıtları alınır ve araştırma ile çarpıntı yapan odak bulunur. Daha sonra yine kateter yardımıyla radyo frekans enerjisi verilerek bu bölge tahrip edilir ve böylece sorumlu odak ortadan kaldırılır. Hastaların yüzde 90’ında bu yöntemle başarı sağlanır.

#KalpÇarpıntısı #Taşikardi

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page