top of page

Tek Besin Öğesine Yüklenmeyin!

Sağlıklı yağ tüketimi ve omega-3 açısından pandemi döneminde balık tüketimine önem verilmeli. Yapılan araştırmalar sonucunda; somon, uskumru, ton balığı, alabalık, hamsi ve morina gibi türlerin daha sağlıklı olduğu belirtilmiştir. Ayrıca lif ve protein alımı açısından haftada 2-3 kez kurubaklagil tüketimi tavsiye edilir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi dönemi olarak kabul edilen Covid-19 salgını önemli derecede sağlığımızı tehdit ediyor. Koronavirüsün bulaşmasını tek başına engelleyecek veya tek başına tedavi sürecine etki edecek bir besin maalesef bulunmamaktadır. Ancak dengeli ve sağlıklı beslenmenin bağışıklığı güçlendirmesi açısından bu pandemi sürecinde bizlere destek olduğu uzmanlar tarafından kanıtlandı. Diyetisyen Nazile Nur Temur, koronavirüs sürecinde nasıl beslenmemiz gerektiği hakkında tavsiyelerde bulundu…

Dozunda Karbonhidratın Bir Zararı Bulunmuyor

Bu pandemi sürecinde bizlere vitamin, mineral ve antioksidanlardan zengin taze, mevsim sebze ve meyveleri yardımcı olacaktır. Mutlaka öğünlerde mevsim sebzelerine ve meyvelerine yer vermeliyiz. Aslında burada bahsedilen; her besin ögesinin (protein, karbonhidrat, yağ), antioksidanlardan zengin taze meyve-sebzelerin ve süt grubunun bulunduğu dengeli bir öğündür. Buna ek olarak içerisinde bulunduğumuz durum (stres, kaygı) bizleri karbonhidrat içeriği yüksek besinlere doğru yönlendirmektedir. Miktarını kontrol ederek yediğimiz karbonhidratın bize bir zararı bulunmamaktadır.

Tek

Haftada 2-3 Kez Kurubaklagil Tüketilmeli

Glisemik indeksi (besinin kan şekerini yükseltme hızı) yüksek besinler yerine, glisemik indeksi düşük besinleri tüketmemiz sağlığımız için oldukça faydalıdır. Beyaz ekmek tüketimi yerine glisemik indeksi düşük olan tam tahıllı ekmek tüketilmesi bulunulan noktada daha doğru bir seçenek olacaktır. Ayrıca karbonhidrat ihtiyacımızı sadece ekmek, beyaz un gibi besinlerden karşılamıyoruz. Hem karbonhidrat hem de protein içeriği olan kurubaklagilleri de tüketebiliriz. Yeterli lif ve protein alımı açısından haftada 2-3 defa kurubaklagil tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Tek

Omega-3 Bakımından Zengin Balıklar Tüketilmeli

Bu dönemde sağlıklı yağ tüketimi ve omega-3 açısından balık tüketimine dikkat etmeliyiz. Uzmanlar; somon, uskumru, ton balığı, alabalık, hamsi ve morina gibi türlerin daha sağlıklı olduğunu belirtmiştir. Bu balıklar diğerlerine oranla omega-3 yağ asidi bakımından oldukça zengindir.

Yeterli Su Tüketimine Dikkat Edilmeli

Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi’ne göre sağlıklı bir tabağın bir çeyreği sebzelerden, diğer çeyreği tam tahıl ürünlerinden ve kalan yarısının eşit üç parça halinde meyvelerden, yüksek proteinli gıdalardan (kuru baklagiller, et, yumurta, balık, tavuk, yağlı tohumlar, vb.) ve süt ürünlerinden (süt, yoğurt, ayran, peynir vb.) gelmesi tavsiye edilir.

Tek

Bu süreçte tüm zamanlarda olduğu gibi yeterli su tüketilmesi oldukça önemlidir. Kilo başına 30 ml. olacak şekilde hesaplayarak siz de tüketmeniz gereken su miktarını kendiniz hesaplayabilirsiniz. Ayrıca metabolizmanızı canlı tutmak için bitki çayları (yeşil çay, kiraz sapı çayı, beyaz çay gibi) tüketebilirsiniz.

#BesinÖğesi #Karbonhidrat #Omega3

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page