Tekstil İhracatı 10 Ay İçinde 1,1 Milyar Doları Geçti

Normalleşme döneminde yurt dışı pazarlarda paylarını artırarak, sektörde 10 ayın içinde 1,1 milyar dolarlık ihracat yaptı.

Türkiye’nin ev tekstili ihracatının önemli bölümünü karşılayan Denizli’deki firmalar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sonrasındaki normalleşme döneminde yurt dışı pazarlarda paylarını artırarak, sektörde 10 ayın içinde 1,1 milyar dolarlık ihracat yaptı.

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, AA muhabirine, salgın sürecinde tekstil ihracatında yaşanan gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu:

Kentten yapılan ihracatın yılın ilk 2 ayında artmasına rağmen Mart ayından itibaren Kovid-19 ile birlikte yavaşladığını başladığını belirten Memişoğlu, sonraki aylarda neredeyse dünyada ticaretin durma noktasına geldiğini ifade etti. Memişoğlu, son aylarda hızla toparlanan kent ihracatının Eylül ayında rekor kırdığını, geçtiğimiz ay da pandemi etkilerini üzerinden atan sektörün geleceğe yönelik güzel işaretler vermeye devam ettiğini söyledi.

“GEÇEN SENEYE GÖRE ARTIŞ VAR”

Kent genelinde Ekim ayında, önceki yılın Ekim ayına göre %21 artışla 252,5 milyon dolar toplam ihracat yapıldığını, 10 ayın içinde ise 1 milyar 911 milyon doların aşıldığını bildiren Memişoğlu, tekstil ve konfeksiyon sektörünün de Kasım ayında %23 artış ve 135 milyon dolar ihracatla kent ekonomisini sırtlamaya devam ettiğine dikkati çekti.

Kentin özellikle ev tekstili ihracatındaki rolüne işaret eden Memişoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Denizli’den ilk 10 Ay içinde 1 milyar 100 milyon dolar tekstil ve konfeksiyon ihracatı gerçekleştirildi. Türkiye’nin yıllık 3 milyar dolar seviyesinde olan ev tekstili ihracatının 1,5 milyar doları kentimizden yapılıyor. Ülkemizin toplam havlu ve bornoz ihracatının yaklaşık %70’ini, nevresim ihracatının da %55’ini şehrimizden gerçekleştirdik. Aslında bu oranlar daha fazla. Burada üretim yapıp başka şehirlerden ihracat yapan firmalarımız da var. Ev tekstilinde temel pazar ABD, İngiltere ve Avrupa Birliği ülkeleri. Ancak Rusya, Uzakdoğu, Afrika gibi çok farklı bölgelerin yer aldığı 120’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz.”

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Milli Piyango İkramiye Listesini Sorgula 2021

Milli Piyango yılbaşı 2021 özel çekilişleri başladı ve büyük ikramiye çekilişine saatler kaldı. Bu yıl büyük ikramiyenin 100 Milyon TL olduğu çekilişte ilk çekilişler saat 14.30 itibariyle başladı. Mİ

2021 Yılının Yeni Trafik Ceza Ücretleri Belli Oldu

2021 yılının yeni trafik ceza ücretleri belli oldu. Trafik cezalarının %9,11 oranında artmasıyla 2021 yılının en düşük cezası 113 TL ile taşıma sınırı üstünde yolcu alan sürücülere, en yüksek ceza ise