top of page
  • Yazar

Tiryakiler Dikkat!İçki ve sigara bandrollerine yıl başında yeni bir zam daha geliyor. Yıl başında hem alkollü içecekler hem de sigaranın Özel Tüketim Vergisine ( Ötv ) Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) oranında ayrıca yükseliş yapılacağı için tiryakiye çifte zam olacak.


2020 yılının sonlarında bandrol fiyatlarına yüzde 100 ila yüzde 400 oranlarında zam yapılmıştı. Bu zamdan 3 ay sonra 2021 yılı başında bandrole yüzde 25 zam daha yapıldı.Darphane ve Damga Matbaasının 2022 yılı başından itibaren ise bandrol fiyatlarına bu sefer yüzde 40 ile yüzde 50 oranında zam yapmak için hazırlık yürütüyor.


Bandrol Zammıyla 1 Lira Civarında Artış Olacak

Bandrolün üretim maliyeti içindeki payının 6 kat artmış olacağı belirtilirken, yeni bandrol zammının sigara fiyatlarında 1 lira civarında bir zamma yol açacağı ifade edildi. Böyle bir zammın enflasyonu da binde 5 civarında yükselteceği hesaplandı. Yüzde 40'lık yeni bir zam durumunda 20 milyon dolarlık maliyet oluşacağı açıklandı.


18 Liralık Sigaralarda 1.5 Liralık ÖTV Zammı Zorunlu Olacak

İçki ve sigaranın maktu ÖTV tutarları her 6 ayda bir Yİ-ÜFE oranında yükseltiliyor. İktidar geçen temmuz ayında oluşan yüzde 22.04'lük zammı enflasyonla mücadele nedeniyle uygulamamıştı. Temmuz'dan bu yana 5 ayda Yİ-ÜFE yüzde 23.77 oldu. 6 aylık Yİ-ÜFE'nin yüzde 28 olması ve zammın yansıtılması durumunda birçok sigarada maktu ÖTV tutarı nispi ÖTV'yi geçecek ve örneğin 18 liralık sigaralara 1.5 liralık ÖTV zammı yapılması zorunlu olacak.

Yorum Formu
bottom of page