top of page
  • Yazar

TOKİ, Afet Bölgelerine 38 Bini Aşkın Konut Yapıyor


TOKİ verilerinden derlediği bilgiye göre, Türkiye'nin kaliteli, nitelikli ve depreme dayanıklı konut stokunu geliştiren TOKİ, afet riski ve çarpık kentleşmenin yoğun olduğu alanlar ile deprem bölgelerinde kalıcı konutlar inşa ediyor. 2003'ten bu yana ürettiği 1 milyonu aşkın konut ile 5 milyon vatandaşa sağlıklı ve güvenli evler sunan TOKİ, deprem ve diğer afet bölgelerinde en aktif kurumlardan biri olarak sahada görev alıyor.


Bu kapsamda TOKİ, son iki yılda deprem felaketinin yaşandığı İzmir, Elazığ ve Malatya, sel felaketinin yaşandığı Giresun, Rize, Kastamonu, Sinop, Bartın ile orman yangınlarının yaşandığı Antalya ve Muğla'da afetzedelere sağlıklı ve güvenli yaşam alanları oluşturmak için çalışmalarını sürdürüyor.

TOKİ, Elazığ'da merkez üssü Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından tarihinin en büyük ve en hızlı dönüşümünü gerçekleştiriyor.

Elazığ'da 23 bin 677 konut, 2 bin 515 köy evi ve 302 ahır ile Malatya'da 6 bin 287 konut, 1555 köy evi ve 705 ahır inşa ediliyor. 8 bin konut yapımı tamamlanarak teslim edilirken, diğer konutların etaplar halinde 2022'nin ilk yarısında teslimi düşünülüyor.


TOKİ'nin yürüttüğü bir diğer büyük deprem dönüşüm uygulaması da İzmir'de devam ediyor. İzmir'de, 117 kişinin hayatını kaybettiği, 4 bin 556 konutun yıkık ve ağır hasarlı hale geldiği depremin ardından başlatılan çalışmalar çerçevesinde Bayraklı'da üç mahallede, yedi bölgede 1391 konut ile 3 milyon 800 bin metrekarelik rezerv alanında 3 bin 649 konut olmak üzere toplam 5 bin 40 konut projelendirildi. Konutların zemin üzeri 4-5 kat olacak şekilde tasarlandığı yerleşimlerde, bölge mimarisiyle uyumlu olmasına ise özen gösteriliyor.

Bölgede yapımı tamamlanan konutların aşamalı olarak teslimleri devam ediyor.


Sel Ve Yangınların Yaşadığı Bölgelerde De Dönüşüm Devam Ediyor

TOKİ, sel ve yangınların yaşandığı bölgelerde de hayatı normale döndürmek için kesintisiz çalışmaları devam ediyor.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page