top of page

Turpun Sağlığımız Üzerine Faydaları Nelerdir?

Vitamin, mineral ve lifli içeriğiyle tam bir sağlık deposu olan turp, genellikle yemeklerin yanında garnitür olarak veya salatanın içinde konularak tüketiliyor. Ayrıca antioksidan gereksinimini de karşılıyor. Turpun farklı yiyeceklerle ve salataların içinde tüketilmesi gereken bir besin olduğunu ifade eden Diyetisyen Buşra Mutlu, turpun yararlarıyla şunları söyledi:


  1. Kana oksijen sağlar: Kırmızı turp, kırmızı kan hücrelerinin gördüğü zararı kontrol etme özelliğiyle bilinir ve kana verilen oksijeni artırılmasını sağlar.

  2. C vitamini deposudur: C vitamini denildiğinde akla narenciye gelir ama kırmızı turpun C vitamini özelliği unutulmamalıdır. C vitamini hem soğuk algınlığına karşı korur hem de kıkırdağı oluşturan kolajenin yapılmasını sağlar.

  3. Kalbin korunmasını sağlar: Kırmızı turp, kalbin düzgün çalışmasını sağlayan ve kalp-damar rahatsızlıkları riskini azaltan antosiyonin için iyi bir kaynak görevi görür. Ayrıca kırmızı turpta folik asit ve flavonoid içeriği oldukça yüksektir.

  4. Kan basıncını dengeler: Kırmızı turpta, tansiyonu düşürmeye sebep olan potasyum mevcuttur.

  5. Bağışıklığın güçlenmesini sağlar: C vitamini içeriği yüksek olan turp soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı koruyucudur. Temel bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekir.

  6. Metabolizmanın dostudur: Canı bir şeyler atıştırmak isteyenler için çiğneme duygusunu tatmin eden kırmızı turp, diyetlerde çok yardımcıdır. Kan şekerinde oynama yapmayan kırmızı turp, uzun süre tok tutucu bir özelliğe sahiptir. Ayrıca mide de oluşan bulantıyı geçirir.

Turpun
  1. Besin değeri yüksektir: Kırmızı turp E, A, C, B6, K vitaminlerini içeriğinde bulundurur. Ayrıca antioksidan, lif, çinko, potasyum, magnezyum, bakır, kalsiyum, demir ve manganez bakımından da zengindir. Bu sebeple turp besin değeri yüksek bir sebzedir.

  2. Cilt dostudur: Her gün düzenli olarak turp tüketilirse, cildi kuruluktan, sivilceden ve sivilcenin oluşturduğu kızarıklıktan korur. Aynı zamanda turp suyunun saçlardaki kepeklenmeyi ve dökülmeyi engellemede yardımcı olduğu bilinir.

  3. Kansere karşı koruyucudur: Kırmızı turp sülfürlü bileşikler açısından zengin olması nedeniyle, karaciğer ve safra dostudur. Kansere karşı koruyucu etkisi olduğu da bilinmektedir.

Turp Tüketirken Nelere Dikkat Edilmeli

Siyah turp ile kırmızı turp arasında besin değeri yönünden büyük farklar olmadığına belirten Uzman Diyetisyen Pakize Gizem Akgül, “Fındık turp olarak adlandırılan küçük kırmızı turp, siyah turba göre daha az karbonhidrat ve daha az kalorili içerirken, demir, potasyum, çinko ve C vitamini içeriği yönünden de daha zengindir. Turp gaz yapan bir sebze olduğu için mide ve bağırsak rahatsızlığı olan bireylerin dikkatli bir uzman kontrolünde tüketmeleri önerilir” dedi. Gribal enfeksiyonlar gibi bağışıklığın desteklenmesi gereken zamanlarda tüketilmesiyle ilgili Akgül, “Turpu farklı şekillerde üzerine limon sıkarak, bal ile tatlandırarak da tüketebilirsiniz. Özellikle soğuk havaların kendini gösterdiği sonbahar aylarında boğazınızı yumuşatmak için ılık su, bal-pekmez ve turpu karıştırarak da yiyebilirsiniz” dedi.

#Turp

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page