• Yazar

"Vücut Kış Mevsimlerinde Yağlanmaya Müsait"Diyetisyen Eda Ünal, insan vücudunun kış mevsiminde yağlanmaya müsait olduğunu, yağlanmanın ise çeşitli rahatsızlıklara neden olacağını belirterek beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.


"Omega 3 İçeriği Yüksek Olan Besinleri Soframızda Bulundurmalıyız"

Diyetisyen Eda Ünal, Omega 3 içeriği yüksek olan besinlerin mutlaka tüketilmesi gerektiğini belirterek, " Bu dönemde bağışıklığımızı güçlü tutmamız için mevsim sebze ve meyvelerinden yararlanmalıyız. Özellikle mevsim meyvelerinden portakal, mandalina, greyfurt, nar, kivi gibi C vitamini içeriği yüksek bağışıklığımızı güçlü tutacak meyveleri tüketmeliyiz. Elbette porsiyon kontrolüne dikkat etmemiz önemli. Mevsim sebzelerinden brokoli, karnabahar, lahana gibi lahanagiller ailesinden bulunan içerisinde sülforafan adı verilen antioksidan içeriğe sahip sebzelerden sıklıkla çiğ olarak tüketmeliyiz. Her gün 1 diş sarımsak kesinlikle tüketmemiz lazım ve sofralarımızda soğan, sarımsak turşu, zencefil, zerdeçal muhakkak bulundurmayız. Haftanın iki yada üç günü omega 3 içeriği yüksek olan yağlı balıklardan somon, sardalya gibi balıkları tercih etmeliyiz. Diğer yandan badem, fındık ve zeytinyağı gibi omega3 içeriği yüksek olan besinleri mutlaka soframızda bulundurmalıyız" diyerek ifade etti.


"Vücut Kış Mevsimlerinde Yağlanmaya Müsait"

Diyetisyen Ünal, kış mevsiminde vücudun yağlanmaya müsait olduğunu söyleyerek, "Vücudumuz evrimsel olarak kış mevsimlerinde yağlanmaya çok müsait. Vücudumuzu sıcak tutmak için doğası gereği kış mevsimlerinde yağlanıyor. Bunu engellememiz için beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor. Ayrıca kilo alımı sonrası vücutta artan yağ hücreleri sonrası kanda artış gösteren toksik maddeler enfeksiyonlara sebep olabiliyor. Bu yüzden yediğimiz yemeklerin porsiyonlarına dikkat etmeliyiz. Rafine şeker içeren, beyaz un içeren yiyeceklerden uzak durmamız lazım. Su tüketimimize çok dikkat etmemiz gerekiyor" dedi.