• Yazar

Vaka Sayıları 75 Bine Dayandı!Dünyada 5 milyondan fazla kişinin ölümüne sebep olan koronavirüs, Omicron varyantıyla korku salmayı sürdürüyor. Yeni varyantın da etkisiyle Türkiye'de vaka sayıları 75 bin seviyelerine çıkarken, Koronavirüs Bilim Kurulu bugün saat 17.30'da Sağlık Bakanı Koca başkanlığında toplanıyor. Birçok uzman AVM ve kapalı alanlara aşı şartı getirilmesi çağrısında bulunurken, kurulun gündeminde restoran, kafe, sinema ve tiyatroda yüzde 50 kapasite kuralının yeniden uygulanmasının bulunduğu açıklandı. Koronavirüs Bilim Kurulu bugün saat 17.30'da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında video konferans yöntemiyle toplanacak.


Vaka Sayısı 74 Binle Rekor Kırdı

Omicron varyantı sebebiyle 25-31 Aralık haftalık haritasına göre, Türkiye'de vakalar katlanarak yükseldi. Son 24 saatlik korona verilerine göre 430 bin 253 yeni tip koronavirüs testi yapıldı, 74 bin 266 kişinin testi pozitif çıktı, 137 kişi yaşamını yitirdi, iyileşen sayısı ise 39 bin 226 oldu.


Toplu Etkinliklere Aşı Şartı Getirilmesi Ele Alınacak

Toplantıda da bu korkutan vaka artışı ele alınacak. Uzmanlar vaka sayısının daha da yükselebileceği endişesi taşırken AVM, restoran ve konserlere girişte mutlaka aşı şartı getirilmesi, fikrinde karar getirilmesi gerekiyor.


Aşılamadaki Son Durum Değerlendirilecek

Diğer yandan ülke genelindeki aşılama çalışmalarındaki son durum da kurul tarafından değerlendirilecek. Her fırsatta vatandaşlara hatırlatma dozu çağrısı yapan Bilim Kurulu üyeleri aynı zamanda yerli aşı TURKOVAC tarafındaki son gelişmeleri görüşecek. Toplantının ardından yazılı açıklama yapılacak.