top of page
  • Yazar

Vakaları Düşürmek İsteyen Esnaf, Dükkanlarını 5 Gün Kapatma Kararı Aldı!Eskişehir'in Sivrihisar ilçesine bağlı Kaymaz Mahallesi'nde artan koronavirüs vakaları halkı tedirgin etti. Her gün 15 kadar vaka ise PCR testlerinin pozitif çıkması üzerine evlerinde karantinaya alındı. Muhtarlık ve kıraathane esnafı mahalledeki koronavirüs vakalarını düşürmek amacıyla bir araya gelerek işletmelerini 5 günlüğüne kapatma kararı aldı. Karar, mahalle muhtarı Bayram Canıgür tarafından hoparlörlerden mahalle halkına duyuruldu. Kapatılacak olan 5 kıraathanenin camlarına ise "Artan Covid-19 vakalarını düşürmek amacıyla 5 gün süreyle kapalıdır" diyerek belirttiler.


"Mahallemizi Ve İnsanımızı Korumak Amacıyla Bu Kararı Aldık"

Kaymaz Mahalle Muhtarı Bayram Canıgür, toplum sağlığını düşündükleri ve bulaşıyı azalmak için böyle bir karar aldıklarını söyledi. Beş gün boyunca kıraathanelerin kapalı kalacağını ve bunun teması azaltarak vaka düşüşüne katkı sağlayacağını belirten muhtar Canıgür, "Bu kararı bu sabah aldık. Mahallemizdeki Covid-19 vakalarının artması sonucu günlük 10-15 vakaya çıkmaya başladı. Kahveci esnaflarımızla birlikte, halkımızdan gelen talepler doğrultusunda kıraathaneleri kapatma kararı aldık. Burası ufak yer. Bütün bulaşıcılık kıraathanelerde. Kış günü herkes kıraathanelerde oturuyor. Mahallemizi ve insanları korumak amacı ile Kaymaz halkı ile bu kararı aldık. Böyle bir karar alacağımızı Sivrihisar'daki resmi makamlara da bildirdik. Yarından itibaren, Pazartesi gününe kadar 5 gün kapatacağız. En azından bulaşıcılığı biraz daha azaltabilir miyiz çabası içindeyiz" diyerek belirtti.


"Herkes Memnun Kapatmamızdan"

Mahallede kıraathane işleten Cafer Ercan de halkın sağlığını düşündükleri için dükkanlarını kapatacaklarını belirterek, "Kahveci arkadaşlarla ortak kapatma karar aldık. Yarın sabah kısmetse açmayacağız. Pazartesiye kadar kapatacağız. Hastalık yine yaygın olursa, bir hafta daha sürdüreceğiz. Kapatmamız için kimse baskı yapmadı. Bu hastalığı önlemek maksadıyla, yayılmasın diye böyle bir karar aldık. Muhtarımıza biz söyledik. 'Muhtarım, müsaade edersen biz kahvehaneleri kapatalım hastalık yayılmasın' dedik. Muhtar da onay verdi. Herkes memnun yani kapatmamızdan" diyerek belirtti.Yorum Formu
bottom of page