top of page

Virüs Mutasyona Uğradı Daha Hızlı Yayılıyor

Çocuk Kan ve Genetik Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Duran Canatan, tüm dünyanın virüs aşısını bulmak için üzerinde çalıştığını ve virüsün ahtapota benzediğini söyledi. Prof. Dr. Canatan: “Koronavirüsle ilgili herkes ahtapotun farklı bir eli için aşı üretmeye çalışıyor. Bu aşılar bir araya gelince gerçek aşı bulunmuş olacak” dedi.

Tüm dünyada milyonlarca insanı etkisi altına alan Covid-19 virüs, her geçen gün etkisini arttırarak devam ediyor. Aşı çalışmaları hızla devam ederken, virüsten korunmanın hala en geçerli yönteminin maske, mesafe ve hijyen olduğu uzmanlar tarafından sık sık ifade ediliyor.

Antalya’da Covid-19 ile ilgili çalışmalar yürüten Çocuk Kan ve Genetik Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Duran Canatan, virüsün 4 farklı şekli olduğunu, beta şeklinin insanlarda hastalık ve ölüme sebep olduğunu söyledi. Prof. Dr. Canatan, 2002 yılında çıkan SARS virüsünden 10 bin kişinin, 2012 yılında Orta Doğu’da ortaya çıkan MERS virüsünden ise 2 bin 500 kişinin etkilendiğini belirtti.

Virüs

Yayılımı Arttı, Öldürücülüğü Azaldı

Virüsün mutasyona uğrayarak daha hızlı yayılmaya başladığını belirten Prof. Dr. Canatan, “Virüslerin etkinliğini azaltmak için 2002 yılından bu yana çalışılırken yayılımı hızlandı ve tüm dünyaya bulaştı. Covid-19’a ilişkin ilk etapta Wuhan’da önlemler alındı, ancak insanlar diğer ülkelere taşıdı. Diğer virüslere göre yayılım hızı yüzlerce kat artarken, öldürücülüğü yüzde 1-2’ler oranına düştü. Laboratuvar ortamında üretilen bir biyolojik silah değil, ancak bilim insanları çalışırken virüs mutasyona uğrayarak daha hızlı yayılmaya başladı” dedi.

Her Test Virüsün Farklı Koluna Bakıyor

Virüsün 4 ana kolunun yanı sıra 16 yan kolu olduğunu anlatan Prof. Dr. Duran Canatan, kişinin beyni, sinir sistemi, kas sistemi hatta cildi de dahil olmak üzere etkilenmeyen organ olmadığını belirtti. Aşıyla ahtapotun bir kolunun tutulduğunu, ancak virüsün diğer koluyla yeniden tutunduğunu söyleyen Prof. Dr. Canatan, “Her test virüsün farklı koluna bakıyor. Biz burada tümüne bakıyoruz. O yüzden kimi testlerde negatif çıkan sonuç başka bir testte pozitif çıkabiliyor” ifadelerini kullandı.

RNA virüslerinin aşılarının geliştirilmesinin zor olduğunu da belirten Prof. Dr. Duran Canatan, 40 yıldır HIV virüsüne, 30 yıldır da Hepatit C virüsüne aşı bulunamadığına ifade etti. İlaçları olduğunu, ancak aşılarının olmadığını belirten Prof. Dr. Canatan, “Antikorlar geliştiriliyor. Yaklaşık 20 yıldır virüsler üzerinde çalışılıyor. Birçok merkezde aşı için çalışmalar sürüyor. Covid-19 ile ilgili herkes ahtapotun bir eli için aşı üretmeye çalışıyor. Hepsi bir araya gelince aşı bulunmuş olacak” dedi.

#Covid19 #Koronavirüs #Virüs

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page