top of page

Yüzen Ada: Bu Ada Yüzmeyi Biliyor

Halkın, gölün çevresindeki uzun ve sık otları yakmasıyla keşfettiği Bingöl Yüzen Ada, olağanüstü bir doğa harikası olarak görülüyor.    

Havalar Isındı İlgi Arttı

Havaların ısınmasıyla beraber Solhan İlçesi’ne bağlı Hazarşah Köyü yakınlarındaki yüzen adacıklar ile harika bir doğa olayına sahne olan Turnalar Gölü’ne ilgi çoğaldı. Halk arasında Yüzen Ada olarak tanınan ve krater gölü olduğu değerlendirilen Turnalar Gölü, düz arazi üzerinde yer alıyor. Gölde toprak parçalarının ayrılmasıyla oluşan, birbirinden ve zeminden bağımsız 3 adacık bulunuyor. Adacıklar itilerek hareket etmekle beraber, rüzgar etkisiyle de hareket edebiliyor.

Yüzen Ada

Gölün yakınlarında yer alan Hazarşah Köyü’nde yaşayan Yusuf Akar da yüzen adalarla ilgili bilgiler vererek, “Üzerinde ilk olarak bir adacık varmış. Sazlıklarla kaplıymış. Sonra topraklar yerinden ayrılarak adacıklar 3’e çıktı. Bazı yerlerin 30, bazı yerlerin 50 metre derinliği olduğu tahmin ediliyor. Devlet korumaya aldı, içeri normalde bırakmıyorduk. Ancak insanlar zarar vermeden yakından görebiliyorlar. Hafta sonları daha çok ziyaretçiler geliyor” dedi.

Yüzen Ada: Bu Ada Yüzmeyi Biliyor

Bingöl’deki bu doğa harikası olan Ada, ülkemizdeki yüzen adaların en büyüğü aynı zamanda. Şimdilerde bu adacıklar, Yüzen Adalar Tabiat Alanı olarak, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce koruma altına alındı. Bununla beraber Solhan Kaymakamlığı da, Turizmin Anahtarı Yüzen Ada Projesi’ni hayata geçirdi.

Turizm Açısından Önemli Olacak

Çelikhan Kaymakamlığının kamelyalar, oyun parkları, konuk evi, piknik alanları ve halı saha yaptırdığı bölgeye, yerli ve yabancı misafirlerin de ilgisi her geçen gün çoğalıyor. Çelikhan Belediye Başkanı Mustafa Bulut, AA muhabirine, bitki ve ot köklerinden oluşan adaların Türkiye’de çok nadir bulunduğunun altını çizdi.Çat Barajı içerisinde bulunan adaların oldukça ilgi gördüğünü söyleyen Bulut, şunu belirtti: “Adaların geçmiş yıllarda kıyılara vurmaması için projeler çizildi, yapıldı. Su derinliğinin düşmesi ve azalması sonucu adalar kıyıya vurup heder oluyor. Adaları, bölgeye hitap edip turizme kazandırmamız için çevreye kapalı halı saha ve kır düğün salonu kurdurduk. Adalar için daha büyük bir proje yapmamız gerekiyor. Bizler de ilerleyen zamanlarda bu tür projeler ile çalışma yapacağız ve burayı turizme kazandıracağız.” dedi.

#YüzenAda

Yorum Formu
bottom of page