Yılbaşı Geleneği Hindi’nin Satışları Düştü

Yılbaşı geleneğinin vazgeçilmezi olan Hindi satışları düştü.

Yeni yıl yaklaşırken hindiler de geçen yıl da olduğu gibi 150 TL ile 200 TL arasında satışa sunulmaya başlandı. Bu yıl satışların düştüğünü belirten üreticiler, “Koronavirüs bizi kötü etkiledi” yanıtını verdi.

Yeni yıla sayılı çok az bir zaman kala yılbaşı sofralarının vazgeçilmezi haline gelen hindiler satışa sunulmaya başladı. Hindi üreticisi Mehmet Yalçın, koronavirüs nedeniyle geçtiğimiz yıllara göre satışların düşük olduğunu belirterek, “Koronavirüs satışlarımızı kötü etkiledi. Eskisi kadar talep yok” dedi.

Hindi

“HİNDİ FİYATLARI 150 TL VE 200 TL ARASINDA DEĞİŞİYOR”

Hindi üreticisi Mehmet Yalçın, “Koronavirüs satışlarımızı kötü etkiledi. Eskisi kadar talep yok. Tane tane alıyor alanlar da. Eskisi gibi değil. Geçen sene ile bir değil. Ama fiyatlarımızda bir değişiklik yok. Geçen sene ne ise bu sene de aynısı. Fiyatlar 150 TL ile 200 TL arasında değişiyor” dedi. Hindilerle arasında duygusal bağ kurduğunu söyleyen Mehmet Yalçın, “Hindilerimle duygusal bağım var, isimlerini Michael ve Fatoş koydum. Satarken evlatlarımdan ayrılmış gibi zorlanıyorum. Ama ekmek parası, mecburum” diye ekledi.

Hindi

“HİNDİ ALACAK OLANLAR NEYE DİKKAT ETMELİ ?”

Hindilerini Halkalı’da satışa sunan Mehmet Yalçın, “Hindilerin kanatlarının altı sapsarı. Böyle olması lazım zaten. Böyle olduğu zaman damak lezzeti var demektir. Tüyleri duru olacak. Kafası düz olacak. Hindi canlı olacak canlı. Diğer türlü olduğu zaman olmaz. Hepsi aşılı, veteriner çıkışı var. Hasta hayvan satmam. Ama çok zahmetli iş. Gece gündüz yaylada bunlar. O yüzden hindilerimde damak lezzeti var” şeklinde konuştu.

Mehmet Yalçın, “Hindi pazarında satılan hindiler yaylım hayvanıdır, marketteki hindiler ise kümes hayvanıdır. Bizim sattığımız hindilerin eti siyah oluyor, markettekilerinse beyaz renkli oluyor. Biz yağlı hindiler yetiştiriyoruz, hindi eti kurudur, diyenler var tam aksine bizim hindilerimiz çok lezzetlidir” diye konuştu.

Hindi

“YAĞ KULLANIMINA GEREK YOK”

Son dönemlerde Türkiye’de yılbaşı sofralarını daha fazla süsleyen hindi dolmasını pişirmenin püf noktalarını da anlatan hindi üreticisi olan Mehmet Yalçın, “İçerisine bulguru doldurduktan sonra üzerine dilediğinizce malzemelerinizi dizip süsleyiniz. Yağ kullanmanıza gerek yok çünkü hindilerimizin eti zaten yağlıdır. Hindinin yağı pişip kendini bırakmaya başlayınca inanılmaz bir tat oluyor. Çünkü her zaman derim, bizim hindilerimizde damak lezzeti var” dedi.

#Hindi

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör