top of page

Yılbaşı Tatilinde Gidilecek Yerlerin Listesi

Yılbaşı tatilinde bütçenize uygun gidilebilecek ülkeleri sizler için derledik…

Ukrayna

Yılbaşı tatilinde ziyaret edilebilecek yerlerin ilk sırasında Ukrayna yer alıyor. Seyahat etmeniz için vize gereksinimi duymayan ülkelerden biri olan Ukrayna, coğrafi konumu sebebiyle ülkemize de yakınlığı ile bilinmektedir. Fiyat ve pahalılık konusuna gelirsek, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla burada daha ekonomik bir tatil geçirebilirsiniz. Ukrayna’nın kuzeylerinde Dnipro nehri kenarında kurulu bir şehir olan Zaporizhia’ya İstanbul’dan yaklaşık olarak 2 saatlik bir uçuşla ulaşmak mümkündür. 

Arnavutluk

Yılbaşı tatilinde gidebileceğiniz yerler arasında Arnavutluk yer almaktadır. Güney Avrupa’da bulunan Arnavutluk’un dili Arnavutça’dır ve nüfusu 2.8 milyon civarındadır. Para birimi ise Leki’dir. Nüfusunun az olması nedeniyle kalabalık tatil yerlerini sevmeyenler için iyi bir opsiyon olan Arnavutluk aynı zamanda diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha az bir bütçeyle tatil yapmanıza olanak sağlıyor.

Priştine

Avrupa’nın en genç ülkesi Kosova’nın başkenti Priştine de aynı Tiran gibi hem vizesiz hem de ucuz olması sebebiyle ilgi çekici bir destinasyon. Üstelik 31 Aralık Cumartesi sabah gidip Pazar akşam izin kullanmadan dönmek mümkündür. 

Sırbistan

Balkanlar’da yer alan Sırbistan en uygun tatil için mutlaka ziyaret edilebilecek yerler arasında bulunmaktadır. Resmi dili Sırpça olan Sırbistan’da İngilizce de yaygın bir şekilde konuşulmaktadır. Eğer İngilizce biliyorsanız bu ülkede insanlarla kolayca iletişime geçebilirsiniz. Para birimi Sırp Dinarı olan ülkenin nüfusu da yedi milyon civarındadır. Eğer tatilinizi kalabalık olmayan yerlerde geçirmeyi seviyorsanız Sırbistan tam size göre olacaktır.

Makedonya

Güneydoğu Avrupa’da bulunan bir Balkan ülkesi olan Makedonya, resmi adıyla ‘Makedonya Cumhuriyeti’, 25.173 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. Nüfusu ise sadece iki milyondur. Listedeki ülkelerin çoğu gibi Makedonya da kalabalığı sevmeyen insanlar için oldukça uygun bir ülkedir. Para birimi ise Makedon Dinarı’dır.

Yılbaşı Tatilinde Gidilecek Yerlerin Listesi

Gürcistan

Komşu Gürcistan’a uzun süredir vizesiz hatta sadece nüfus cüzdanı ile seyahat etmek mümkündür. Sınır şehri Batum‘a haftasonlarında Türkiye’den ciddi araç trafiği oluyor. Tiflis için ise açıkçası uçak yolculuğu çok daha mantıklı bir tercih olur. İstanbul’dan sadece 2 saat 15 dk’da ulaşmak mümkündür.

Azerbaycan

Hazar Denizi’nin batı kıyısında yer alan Bakü, Azerbaycan’ın başkenti ve Kafkaslar’ın en büyük, en önemli kültür ve ticaret merkezlerinden de biridir. T.C. pasaportuna sahip kişiler ülkeye vizesiz olarak giriş yapabiliyor. Yılbaşı yaklaştıkça da cadde ve sokakları, yeni yıl öncesinde rengarenk olan Bakü’de yeni yılı karşılamak için herkes bu sokakları ve eğlence mekanlarını doldururken eminiz ki siz de burada olmak isteyeceksiniz.

#YılbaşıTatili

Yorum Formu
bottom of page