top of page
  • Yazar

Yargıda Yaklaşık 1,1 Milyon Dosya Uzlaştırmayla ÇözüldüYargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin yaygınlaştırılması hedefiyle etkinliği ve kapsamı yükselten uzlaştırma müessesesi, geçen yıl da soruşturma ve kovuşturma dosyalarının daha az masrafla ve daha hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmayı sürdürdü. Buna göre, 2021'de uzlaştırmada 268 bin 789 dosyada müzakere süreci bitti. Bu dosyalardan 226 bin 319'unda taraflar anlaştı, böylece yıl boyunca uzlaştırmada başarı oranı yüzde 84'e yükseldi.

Uzlaştırmacı Sayısı 32 Bin 569'a Yükseldi Ayrıca aynı yıl içinde yapılan uzlaştırmacı sınavında 5 bin 177 kişi başarılı olarak uzlaştırmacı siciline katıldı. Yeni uzlaştırmacıların sisteme dahil olmasıyla ülke genelinde hizmet veren uzlaştırmacı sayısı 32 bin 569'a yükseldi. Ceza hukuku uyuşmazlıklarında ilk kez 1 Haziran 2005'te uygulanan ve 2016'da revize edilen uzlaştırma, 1 Ocak 2017'den itibaren Türkiye genelinde yaygınlaştırıldı.

Tarafların Özgür İradesiyle Devam Eden Süreç Mağdur ve şüphelinin kabulüyle başlayıp, tarafların özgür iradesiyle devam eden uzlaştırmada, tarafların uzlaşma teklifini kabul etmesiyle müzakere aşamasına geçiliyor. Tarafsız ve bağımsız uzlaştırmacılar tarafından yürütülen müzakerelerde anlaşma konusu edim, yine taraflarca belirleniyor. Mağdur ya da müştekinin hem de şüphelinin memnuniyetini ön planda tutarak toplumsal uzlaşma kültürüne katkı sağlayan uygulama sayesinde mağdurlar, suç sebebiyle uğradıkları zararları maddi ya da manevi olarak hızlı bir şekilde telafi edebiliyor.

Yorum Formu
bottom of page