top of page

Zona Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Dermotoloji Uzmanı Dr. Emre Araz Zona Hastalığı hakkında önemli bilgiler verdi. Zona hastalığı, su çiçeğine de neden olan ‘herpes zoster’ isimli virüsün sebep olduğu, halk arasında ‘gece yanığı’ olarak da bilinen kaşıntı ve şiddetli ağrılarla seyredebilen döküntülü bir hastalıktır. Bağışıklık sisteminin zayıf olduğu zamanlarda virüsün yeniden hareketlenmesi sonucunda zona hastalığı meydana gelir.

Bölgesel Ağrılara Dikkat Edilmeli

Su çiçeği hastalığı geçirdikten sonra, virüs sinir köklerine yerleşerek uzun yıllar uyku şeklinde kalır. Ayrıca emosyonel stres, kronik sağlık problemleri, romatizmal hastalıklar, immün sistemi baskılayan ilaç kullananlar, düzensiz beslenme, uykusuzluk zona hastalığı riskini artıran sebeplerdir.

Zonanın ilk belirtileri döküntü oluşmadan önce ortaya çıkan tek taraflı, bölgesel yanıcı batıcı vasıfta ağrıdır. Bu akut ağrıyla hastalar kalp krizi, mide ülseri, böbrek taşı, safra taşı ön semptomları ile birçok farklı uzmanlık dalına başvurabilmektedir. Ağrıya, deride duyarlılık, ateş, halsizlik de eşlik edebilir.

Zona Hastalığı

Dikkatli Olup Dermatoloğa Başvurulmalı

Hastalığın bir sonraki evresinde aynı ağrı bölgesi üzerinde orta hattı geçmeyen, kuşak tarzı yayılım gösteren içi sıvı dolu kızarık kabarcıklar başlayınca da cildiye bölümüne yönlenmiş olurlar.

Ancak hastalar tek taraflı, bölgesel yeni başlayan şiddetli ağrı durumunda zona hastalığı açısından dikkatli olup, bir dermatoloğa başvurmalıdır. Bu şekilde gereksiz tetkik ve zaman kaybının yaşanmaması sağlanmış olur.

Zonada en sık gövde (göğüs) tutulumu olmaktadır. Ancak gövde dışında yüz sinirleri etkilenmesi ile görme kaybı, yüz felci ve işitme kaybı gelişme durumu da söz konusu olabilir. Ancak kızarık kabarcıklar ortaya çıktıktan ilk 72 saat içinde başlanan antiviral tedavisi erken iyileşmesini sağlamakta, komplikasyonları ve sonrasındaki ağrı süresini n azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

Antiviral Tedaviye Zamanında Başlanması Önemlidir

Tedavi ile kabarcıklar patlayarak kabuk bağlamaya başlar. İyileşmesi 2-3 haftayı bulan hastalık süresince kabarcıklar ortaya çıkarken ateş yüksekliği, lenf bezlerinde şişme görülebilir. Antiviral tedavi yanında dermatoloji uzmanının önerdiği çeşitli sürme ilaçlar, ek öneriler, istirahat ve bol sıvı tüketilmesi faydalı olacaktır. Tedavide geç kalınmış olması kızarık kabarcıklar iyileşip yok olsa bile “postherpetik nevralji” denilen dinmeyen ağrı tablosuna neden olabilir. Ağrının döküntüler iyileştikten sonra da sürmesinin sebebi iltihaplanan sinirin hasara uğramış olmasıdır. Bu yüzden zamanında başlanan antiviral tedavi son derece önemlidir.

#ZonaHastalığı

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yorum Formu
bottom of page