Zor Şartlarda Orman İşçileri Günlük 750 TL Kazanıyor

Kış şartlarında zor şartlarda yaşam mücadelesi veren orman işçileri günlük 750 TL kazanıyor.

Antalya’nın Akseki ilçesinde çalışan orman kesim işçileri kış şartlarında zor bir yaşam mücadelesi veriyor. Tek göz naylon çadır ve ahşap barakalarda kalan işçiler göçebe bir yaşam sürüyor. Sürekli farklı alanlarda ağaç kestikleri için çadırlarını yanlarında taşımak zorunda kalan işçiler günlük 500 veya 750 TL arasında bir miktar kazanıyor.


Akseki Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı olarak orman kesim alanlarında çalışan işçilerin mesaisi sabahın ilk ışıklarıyla birlikte başlıyor. Fazla ağaçların bulunduğu ormanlık alanlarda azaltma amacıyla ağaçları kesen işçiler ardından odun ve tomruk çıkartıyor.

Orman İşçisi

KAZANÇLARI GÜNLÜK 500 İLA 750 LİRA ARASI

Orman kesim işçileri, tonlarca ağırlığındaki tomrukları traktörlere dolduruyor. Traktörlerin giremediği alanlardaki odun ve tomruklar ise katırlara bağlanıp taşınıyor. Ster yapılan odunlar daha sonra ölçümleri yapılarak kamyonlara yüklenen tomruklar ve odunlar zahmetli bir yolculuğun sonrasında orman işletme müdürlüğünün depolama alanına götürülüyor. Aileler kestikleri ağaçların miktarına göre günde 500 veya 750 TL arasında kazanç sağlıyor.

“EVİMİZİ SÜREKLİ TAŞIMAK ZORUNDAYIZ”

Antalya’nın Serik ilçesinden Akseki’ye gelen 56 yaşındaki Fatma Ateş Hanım ekmeklerini bile kendilerinin yaptığını belirtti. Ateş, “Yağmur ve kar yağdığı zaman işimiz çok zorlaşıyor. Geçimimizi sağlamak için bunca zahmete katlanıyoruz. Bir alandaki işimiz bitince başka bir yere çadırımızı kuruyor ve orada çalışıyoruz. Evimizi sürekli taşımak zorundayız” diye konuştu.

Çadırda yaşamın zorlu olduğuna dikkati çeken Ateş, “Hayatımız ormanlarda geçiyor. Çalışmaktan doktora bile gidemiyoruz. İşimiz çok ağır ve zahmetli. Yazın yaylalara ladin ağaçları kesmeye gidiyoruz. Kışın ise biraz daha aşağılara inip çam ağaçları kesiyoruz. Odun tomruk çıkarıyoruz. İyi havalarda kendi ekmeğimizi yapıyoruz. Bizim hayvanımız yok. Traktör ile odun ve tomrukları yol kenarlarına getiriyoruz. Bu iş zor ve oldukça yorucudur. Fakat ekmek davası” sözlerine yer verdi.

İşçi

“ATA MESLEĞİ”

Bozyazı’dan Akseki’ye orman kesimi için geldiğini söyleyen 2 çocuk babası Mehmet Güneş, ekmek parası kazanabilmek için zorluklara katlandıklarını belirterek “30 yıldır kesim işi yapıyorum. Ormanda yağmur çamur demeden kesim yapıyoruz. Babamızdan gelen ata mesleğidir. Ormandan kesiyoruz. Soyuyoruz, Traktörle çekiyoruz. Eskiden odunları katırlarla çekiyorduk. Şimdi traktörle çekiyoruz. Tomruğu eskiden atalarımız balta ile soyuyordu. Şimdi motorla soyuyoruz. Sürekli gurbette çalışıyoruz. Memleketim Bozyazı. Burada çadırda yatıp kalkıyoruz. Çadırda yemeğimizi pişiriyoruz, çadırda da yiyoruz. Eşim memlekette çocuğumu okutuyor” dedi.

Güneş, “Buradaki işimiz ağaçları keserek dağlardan traktörle getirip, odunu yol kenarlarına ster yapmak ve tomrukları indirmek. İşimiz yağmurda, karda, kışta oldukça zor, göçebe hayatı şeklinde oluyor. Buradaki işimiz bittiğinde başka bir yere çadırımızı, yani evimizi taşıyoruz. Orada tekrar işe başlıyoruz.” ifadelerini belirtti.

“YAĞMUR ÇAMUR BİLMEKSİZİN ÇALIŞIYORUZ”

35 yıldır orman kesim işi ile uğraşan Mehmet Deniz, eşi ile birlikte Bozyazı ilçesinden Akseki bölgesine orman kesim işi için geldiklerini söyledi. Yılın 7- 8 ayında orman kesim işinde çalıştıklarını anlatan Deniz, “Yağmur, kar kış demeden elimizden geldiği kadar bu işle uğraşıyoruz. Çocuklarımızdan ayrı yaşıyoruz. Çocuklarımın geleceği ve eğitimi için bu işlere katlanıyoruz” diye konuştu.

“BU MESLEKTE DÖRDÜNCÜ KUŞAĞIM”

Orman kesim işinin ata mesleği olduğunu söyleyen Deniz, “Ben bu meslekte dördüncü kuşağım. Bu meslek dedeme ve dedemin babasına kadar uzanan bir iştir. Bu iş atalarımızdan kalmadır. Babam bu mesleği yapıyordu. Babamın yanında orman kesim işi yaparak küçük yaşlarda çalışıyordum. Ben mesleğin en ince ayrıntılarına kadar babamdan öğrendim. Dedem de bu işi yapıyordu. Babamın dedesi de orman kesim işi yapıyormuş. Atalarımızdan kalan geleneği sürdürüyoruz.”

Zor Şartlar

“ÇOK ZOR BİR MESLEK”

Mesleklerinin zor olduğunu söyleyen Deniz, “Yazın sıcak havalarda su imkanının kısıtlı olduğu, kışın ise soğuk ve yağışlı havalarda gurbette ekmek davası için çalışıyoruz. Bu işleri bize orman işletmesi veriyor. Hangi ağaçların kesileceğini belirleyip damgalıyorlar. Damgalanan ağaçları odun ve tomruk olmak üzere kesip hazırlıyoruz. Odunları ster yapıyoruz. Tomrukları ise kabuklarını soyup, yol bandına getirerek Orman İşletme Müdürlüğüne teslim ediyoruz. Orman İşletmesi ise kendi depolarına çekerek değerlendiriyorlar” diye konuştu.

“YOL YOKSA KATIRLAR İLE BİRLİKTE TAŞIYORUZ”

Mehmet Deniz “Bu işleri yaparken arazinin şartına göre yol olmayan yerlerde katırlarla taşıyoruz. Yol olan bölgelerde ise traktörlerle getirerek istifliyoruz. Biz sürekli gurbetteyiz. İlkokulda okuyan çocuğuma akrabalarım bakıyor. Diğer çocuğum üniversite okuyor. 45 gün ara ile memlekete gidip geliyoruz. Bu işler için her zaman gurbete çıkmak zorundasın. Ekmeğimizi kazanmak için gurbette çıkmak zorundayız” dedi.

Eşi ile kesim işi yapan 40 yaşındaki Yıldız Deniz de, sürekli olarak gurbete çıktıklarını ve çocuklarının özlemlerini çektiklerini söyledi.


“SOSYAL YAŞANTIMIZ SIFIR”

8 ay memleketlerinden uzak kaldıklarını söyleyen Deniz, “Toros Dağlarında çadırlarda kalıyoruz. Çok soğuk oluyor. Bizim yaşam şartımız çok zor. Sabahın erken saatlerinde kalkıyoruz. Şehirle bizim aramızda karlı dağlar var. Her şeyi elde yapıyoruz. İhtiyaçlarımızı kendi imkanlarımızla sağlıyoruz. Çocuklarımız için mecburen katlanmak zorundayız. Herhangi bir sosyal yaşantımız yok. Doğal yaşam sürüyoruz. Eşim ile birlikte dağda birlikte çalışıyoruz. Çamaşır makinemiz yok. Eve gelince çamaşırları ve bulaşıkları elde yıkıyorum. Buzdolabımız yok. Aydınlatmayı güneş enerjisi ile gerçekleştiriyoruz. Sadece bir televizyonumuz var. Televizyonu da arabamızın aküsü ile çalıştırıyoruz” ifadelerini kaydetti.

“EN BÜYÜK ZORLUK GURBET”

30 yıldır orman kesim işi yapan 48 yaşındaki Halil Deniz ise yağmur çamur demeden çalıştıklarını belirterek “Çocuklarımızdan ayrı kalıyoruz. Eşim ile birlikte 250 – 300 kilometre uzaklardan Toroslara geliyoruz. Bu işin en büyük zorluğu gurbette olmak. Yazın çalışmak daha iyi, fakat kışın ise yağmur çamur daha zor oluyor. Bu şekilde hayat ekmek mücadelesi ile devam edip gidiyor” diye konuştu.

#Ormanİşçisi

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör