Zorlu Tedavi Sürecini Atlatan Rektör Yaşadıklarını Anlattı

Yaklaşık 1,5 ay önce yüksek ateş, halsizlik ve öksürük gibi semptomlar üzerine gittiği hastanede Covid-19 testi pozitif çıkan ve gördüğü 1 aylık zorlu geçen tedavi sürecinin ardından sağlığına kavuşan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy, insanların bu salgına karşı dikkatli olması gerektiğini söyledi ve bu süreçte yaşadıklarını anlattı.

Halsizlik İnsanı Endişeye Sevk Ediyor

Aksoy, ilk başta geniz akıntısına bağlı olarak bademciklerinin şişmesi sebebiyle ateş ve halsizliğin buna bağlı olduğunu düşündüğünü söyleyerek, yapılan test sonucu pozitif çıkmasıyla Covid-19 belirtilerinin de oluşmaya başladığını belirtti.

Zorlu sürecin ilk aşamasının hastanede başladığını anlatan Prof. Dr. Aksoy, “İlk gün tedavim hastanede başladı. Serumdan sonra biraz toparlayınca filyasyon ekibinin takibi sonucu tedavim evde devam etti” dedi.

Covid-19 tedavisinin bittiğini ve 2 hafta önce görevine döndüğünü hatırlatan Aksoy, kendini hala halsiz hissettiğini söyledi.

Aksoy, halsizliğin günlük yaşamını da etkilediğine işaret ederek, “Hastalığın üç ya da dördüncü gününde kaslarımın cımbızla çekiliyor olduğunu hissettim. Bu halsizlik durumu sizin kuvvet kaybınızı da beraberinde getiriyor. İnsanı endişeye sevk ediyor. Göreve döneli 2 hafta oldu ama geçen hafta iki kere daha ateşim çıktı. Bunun nedeni de Covid-19 nedeniyle immün sistemi zayıfladığı için bu ortamda diğer hastalıklara açık hale geliyor. Buna bağlı olarak yeniden ateşin yükseldiği belirtildi.” ifadelerini kullandı.

Zorlu

Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Temel Gıdalar Tükettik

Oğlunun üniversite, kızının ortaokul öğrencisi olduğunu, 7 aylık bir bebeği olması sebebiyle ailesi için de kaygılandığını söyleyen Aksoy, “Onların da enfekte olmaması için daha fazla izole bir süreç geçirmeye gayret ettim. Özellikle ilk 10 günlük süreci dikkatli bir şekilde atlatmaya gayret ettik. Ev hayatımızı çok fazla tavsiye edilen bağışıklık sistemini güçlendirici temel gıdalar alarak tamamladık. Kızım, küçük kardeşini kucağına alarak zaman zaman ‘baba iyi misin? Bir ihtiyacın var mı?’ şeklinde kapıdan konuşuyordu. Aslında en fazla etkilenen de o oldu. Benden uzak kalmanın da verdiği rahatsızlık vardı. Halsizlik artınca kendiniz için de kaygılanıyorsunuz ama aileniz ve onlara bulaştırma kaygısı çok daha baskın hale geliyor. Bulaşırsa onlar bu süreci nasıl atlatır, haliyle onların yaş oranları ve bağışıklık sistemine bağlı olarak farklı seyretme durumu da olabiliyor. Bu kaygılar insanı rahatsız ediyor ama şükürler olsun hem kızım için hem ailem için bu süreci ucundan atlattık diyebilirim.”

Aksoy, maske, mesafe ve hijyene azami düzeyde uyulmasına dikkat çekerek, “Toplu ortamlardan uzak kalalım. ‘Bana bir şey olmaz.’ ‘Maske takarak korunamayız.’ şeklindeki sözlere itibar etmememiz gerekir. Umarım tüm dünyayı saran Covid-19 ile mücadelede kısa sürede başarıya ulaşır ve eski normal, sağlıklı günlere döneriz” dedi.

#İyileşmeSüreci #Koronavirüs

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör